HaberlerGündemÇiçek açan ağaçlarda monilya hastalığına karşı ilaçlama dönemi

Çiçek açan ağaçlarda monilya hastalığına karşı ilaçlama dönemi

Palu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, bahçe sahiplerini monilya hastalığına karşı ağaçlarını ilaçlama konusunda uyardı.

Çiçek açan ağaçlarda monilya hastalığına karşı ilaçlama dönemi

Monilya (çiçek) hastalığına karşı ilaçlama döneminin başladığını belirten Palu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Özen, hastalıkla mücadele için kurumuş dalların kesilmesi gerektiğini belirtti.

Özen, "Değerli üreticiler sert çekirdekli meyve ağaçlarında görülen monilya (çicek) hastalığına karşı mücadele zamanı gelmiştir. Hastalık ile mücadelede kurumus dalların kesilip yakılması yüzde 50 başarı sağlar. Kimyasal mücadele içinde; 1. İlaçlama çicekler yüzde 5-10 oranında açınca, 2. İlaçlama yüzde 90-100 oranında açıldığında olmak üzere, 2 defa sistemik fungusitlerden biri ile ilaçlama yapılmalıdır." dedi.  

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER