HaberlerGündemCHP'li Yüksel Özel İdare mallarını savundu: Sesimizi çıkarmazsak yuh bize

CHP'li Yüksel Özel İdare mallarını savundu: Sesimizi çıkarmazsak yuh bize

İzmir’de kapatılan İl Özel İdaresi Malları’nın Maliye Hazinesi'ne devredilmesini eleştiren ve İzmir’in 26 milletvekiline ortak hareket etme çağrısı yapan CHP Milletvekili Alaattin Yüksel, “Meseleyi sürekli gündeme getirmenin anlamı yok. Bizim bir yanlışımız yok.” diyen Vali Mustafa Toprak’a da sert tepki gösterdi. Yüksel, AKP’li İzmir milletvekillerinin şehir için irade gösteremediğini söyledi.

CHP'li Yüksel Özel İdare mallarını savundu: Sesimizi çıkarmazsak yuh bize
İzmir’de kapatılan İl Özel İdaresi Malları’nın Maliye Hazinesi'ne devredilmesini eleştiren ve İzmir’in 26 milletvekiline ortak hareket etme çağrısı yapan CHP Milletvekili Alaattin Yüksel, “Meseleyi sürekli gündeme getirmenin anlamı yok. Bizim bir yanlışımız yok.” diyen Vali Mustafa Toprak’a da sert tepki gösterdi. Yüksel, AKP’li İzmir milletvekillerinin şehir için irade gösteremediğini söyledi.

'VALİ, BU KENTİN İNSANLARININ HUKUKUNU KORUMUYOR'

Dikili Festivali’nde düzenlenen “Ortadoğu’da Esen Rüzgârlar” konulu panelin sonunda vatandaşların sorularına cevap veren CHP Milletvekili Yüksel, Vali Toprak’ın İzmirlilerin vergisiyle alınan mülkleri Maliye Hazinesi'ne devretmesini eleştirerek, “Bunlar İzmir’in kazanılmış mallarıdır. Esnafın, sanayicinin, memurun, işçinin ödediği vergilerle bu mülkler edinilmiştir. Valinin tavrı, hukuki ve vicdani değil. İzmir’i ve İzmirlileri sevmiyor. Bu kentin insanlarının hukukunu korumuyor.” dedi.

ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISINA VALİDEN CEVAP

Önceki gün İzmir’in 26 milletvekiline ortak mücadele çağrısı yapan Yüksel, “Bu taşınır ve taşınmazlar İzmir’in malıysa bunun İzmir’de kalması için gelin ortak mücadele verelim dedim. Üç AKP’li milletvekiliyle birlikte validen de anında yanıt geldi. Vali, 'Bu işi biz yaptık, oldu bitti. Zaten siz de yargıya gittiniz. Bu işi niye gündemde tutuyorsunuz, ikide bir niye konuşuyorsunuz?' diyor. Sen İzmir’in mallarını alıp müdürlüklere vereceksin, sonra da yandaşa peşkeş çekeceksin, ben de İzmir’in milletvekili olarak sesimi çıkarmayacağım. Sesimizi çıkarmazsak yuh bize. Biz bu konuda sonuna kadar mücadeleyi sürdüreceğiz. Yargı yönünde sürdüreceğiz. Hukuki ve demokratik yollardan sonuç alamazsak, valiliğin önüne çadır kuracağız. Gerekirse Meclis’e gidip kuracağız. İzmir’in malı İzmirliye verilinceye kadar mücadele edeceğiz.” diye konuştu.

ÖZELLEŞTİRME İDARESİ’NE TEPKİ

İzmir’in kamu kaynaklarının Özelleştirme İdaresi tarafından AKP’nin yandaşlarına peşkeş çekildiğini söyleyen CHP Milletvekili Alaattin Yüksel, “Diyorlar ki, 'Bu malları götürmüyoruz, müdürlüklere verilenler İzmir’de kalıyor.' İzmir’de kalmıyor arkadaşlar; Karayolları'nın, DSİ’nin, TEKEL’in Buca’daki arazilerini, Maliye’nin, Hazine’nin, kamu kuruluş müdürlüklerinin bütün mallarını satıyorsunuz. Türkiye’de Özelleştirme İdaresi diye baş belası bir kurum var. Kuş Cenneti'ni bile satmaya çalıştılar. Kendisi plan yapıyor, 1 emsal yerini 5 emsale çıkarıyor, yandaşlara peşkeş çekiliyor. Karayolları'nın arazisini kim aldı? Yandaş, AKP’nin belediye meclis üyelerine satıldı.” diye konuştu.

'AKP MİLLETVEKİLLERİNE ÜZÜLÜYORUM'

İzmir’in, geçen yıl merkezî bütçeye ödediği 38 milyar TL vergiye karşılık kamu yatırımlarından sadece 700 milyon TL’lik pay aldığını anımsatan Yüksel, “AKP hükümeti, yıllardır İzmir’i cezalandırıyor. İl Özel İdaresi malları konusunda da böyle. AKP’li milletvekilleri ise ne yazık ki bir irade gösterip, ‘Evet, bunlar İzmir’in mallarıdır, İzmir’de kalmalıdır.’ diyemiyorlar.” şeklinde konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Yüksel, “Biliyorsunuz, AKP’de her şeye bir kişi karar veriyor. AKP’li milletvekillerinin hallerine üzülüyorum. AKP’nin milletvekilleri, bunları konuşamıyorlar bile. Zavallı durumdalar. ‘Biz İzmir milletvekiliyiz, İzmirlinin oylarıyla seçildik. Öncelikle de İzmir’in, İzmirlinin haklarını savunmalıyız.’ diyemiyorlar. Çok Acı bir durum.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildi
SIRADAKİ HABER