HaberlerGündemÇevre mühendisleri, hastane yapımı için ağaç katline tepki gösterdi

Çevre mühendisleri, hastane yapımı için ağaç katline tepki gösterdi

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, Dr. Aşkım Tüfekçi Çukurova Devlet Hastanesi bahçesine yapılması planlanan 200 yataklı ek hizmet binası için 120 ağacın kesilmek istenmesine tepki gösterdi. Ağaçların kurbanlık koyun gibi işaretlenmesinin çevre adına üzüntü verici olduğunu ifade eden Doğan, ağaç kesme yerine yeşil alanların artırılmasını istedi.

Çevre mühendisleri, hastane yapımı için ağaç katline tepki gösterdi
Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, Dr. Aşkım Tüfekçi Çukurova Devlet Hastanesi bahçesine yapılması planlanan 200 yataklı ek hizmet binası için 120 ağacın kesilmek istenmesine tepki gösterdi. Ağaçların kurbanlık koyun gibi işaretlenmesinin çevre adına üzüntü verici olduğunu ifade eden Doğan, ağaç kesme yerine yeşil alanların artırılmasını istedi.

Dr. Aşkım Tüfekçi Çukurova Devlet Hastanesi bahçesine ek hizmet binasının zaruri ihtiyaç olup olmadığı konusunu sorgulayan Doğan, "Dr. Aşkım Tüfekçi Çukurova Devlet Hastanesi'nin çaprazında Adana Numune Hastanesi bulunmaktadır. Ayrıca Adana’da 328 dönüm alanı kapsayacak şekilde yapımına başlanan, 1550 yatak kapasiteli sağlık kompleksi neden yapılmaktadır? TMMOB’a bağlı ilgili meslek odaları ve Çevre Mühendisleri Odası Adana Şubesi süreç içerisinde, durumun bilimsel ve teknik analizi, gerekliliği ile ilgili değerlendirmesini yapmış, yapılan çalışmalara destek olmuştur. Kesilecek 120 ağacın bulunduğu alanın hastane alanı olması ya da daha önce yapılan planın, koşullar göz önüne alındığında olumsuzluk teşkil edeceği sonucuna varılıyorsa, projeden vazgeçmek gerekir." ifadesine yer verdi.

ÇMO Şube Başkanı Doğan, Türkiye ve Adana’da hızlı nüfus artışı, sosyal, ekonomik, politik ve kültürel etkenler sonucunda; çarpık kentleşme eğilimi ile çok katlı binaların artması, yeni yerleşim alanlarının ve sanayileşmenin yoğunlaşması, ekolojik temele dayanmayan planlama ve uygulamaların pek çok sorunu da beraberinde getirdiğinin altını çizerek, bu uygulamaların yeşil alanların azalmasına neden olduğunu, insan sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini vurguladı. 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 1999 yılında çıkarılan 23804 sayılı yönetmeliğine göre, belediyelik olan yerlerde nüfusa bakılmaksızın kişi başına aktif yeşil alan miktarının (park, çocuk bahçesi ve oyun alanlarının toplamı) 10 metrekare olarak belirlendiğini anlatan Doğan, şunları dile getirdi: "Ülkemizdeki kentlerde kişi başına düşen açık-yeşil alan miktarı, gelişmiş ülkelerdekine oranla çok düşük düzeylerdedir. Ülkemizdeki kentlerde kişi başına düşen ortalama açık yeşil alan miktarı 1,2 metrekaredir. İlimizde olması gereken miktarın çok altında olan yeşil alanların, organik bütünlüğün ve kentsel ekosistemin insan konforuna yönelik iyileştirilmesinde de çok önemli bir etken olduğu bilinmektedir. Özellikle hava kirliliğinin önlemesi, temiz hava sirkülasyonunun sağlaması, iklim değerlerinin insan yaşamına daha uygun duruma getirilmesi, yeşil alanlar ile sağlanabilmektedir. Sıcak ve nemli iklim kuşağındaki ilimiz, içerdiği iklim değerleri yanında, yoğun yapılaşmalar ve farklı insan etkinliklerinin ısınma, trafik gibi kent atmosferi üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle biyoklimatik sorunlarla karşı karşıyadır."

Kent merkezindeki yeşil alanların çevrede ısı dengesini sağlayıp rüzgâr oluşumunu artırdığına vurgu yapan Doğan, "Sıcak ve nemli iklim koşullarındaki yerlerde yeşil alanlar konusunda yapılan araştırmalara göre kentsel alanlardaki bir yeşil alan kitlesinin, konum, büyüklük, yoğunluk ve ağaç, tür özelliklerine bağlı olarak yaz mevsiminde yaz sıcaklıklarını 4-11°C azalttığı, kışın ise sıcaklıkları 2-4°C yükselttiği ve güneş ışınımının alınmasında denge sağladığı belirlenmiştir. Yine yeşil alan kitleleri ile dış çevrede bulunan farklı yoğunluktaki hava katmanlarının yer değiştirmesinden dolayı, ağaç kitlelerinin konum, büyüklük, yoğunluk ve ağaç türlerine bağlı olarak rüzgâr oluşumu ve hızında yüzde 10-30 oranında bir artış sağlanabilmektedir. Yeşil alanların insan yaşamındaki ve doğadaki önemi de dikkate alınarak, kişi başına düşen yeşil alan miktarının olması gerekenin çok altında olan ilimizde, 120 adet ağacın kesilmek istenmesi Adana halkına haksızlıktır." diye sözlerini tamamladı.

İLGİLİ HABERLER

Mardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildi
SIRADAKİ HABER