HaberlerGündemÇek senediyle altın satışı caiz midir?

Çek senediyle altın satışı caiz midir?

Fetva Kurulu, altının çek senetleriyle alınıp-satılmasının faizin "nesîe" kısmına girdiğini, bu nedenle caiz olmadığını belirtti.

Çek senediyle altın satışı caiz midir?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Çek senediyle altın satışı caiz midir?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Ödeme emri niteliği taşıyan imzalı senet anlamındaki çekler, alacağın bankayla garantilenmesidir. Yani hazır olmayan paranın ileriki bir tarihte banka aracılığıyla alacaklıya verilmesidir.

Altının borçla alınıp-satılması Efendimiz'in (aleyhissalatu vesselam) şu hadisiyle nehyedilmiş ve faizle eşdeğer tutulmuştur: Altın altınla, gümüş gümüşle, buğday buğdayla, arpa arpayla, tuz tuzla misli misline, müsavisi müsavisine ve elden ele peşin olarak takas edilmelidir. Şayet bu sınıflar başka şeylerle değiştirilirse elden ele olmak şartıyla istediğiniz gibi (fazlalaştırarak) satabilirsiniz (Müslim, Müsâkât 81, No: 1587). Buna binaen, altının çek senetleriyle alınıp-satılması faizin nesîe kısmına girdiği için caiz değildir.

İnsanlar arasında genellikle ribe'l fadl yani fazlalık faizi bilindiğinden bir başka faiz çeşidi olan nesîe ile ilgili hükümler ihmal edilir. Yukarıda bahsi geçen çekle altın satışı, faizin bu kısmına girmektedir."

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER