HaberlerGündemÇavuşoğlu: "ABD'nin yaptırım kararı Türkiye'nin egemenlik haklarına saldırıdır"

Çavuşoğlu: "ABD'nin yaptırım kararı Türkiye'nin egemenlik haklarına saldırıdır"

​Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan ABD'nin yaptırım kararına sert tepki göstererek, kararın Türkiye'nin haklarına saldırı olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu: "ABD'nin yaptırım kararı Türkiye'nin egemenlik haklarına saldırıdır"

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 Hava Savunma Sistemi dolayısıyla ABD'nin uyguladığı yaptırım kararıyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Çavuşoğlu, kararın hukuki ve politik olarak yanlış olduğunu söyledi.

Katıldığı br televizyon kanalında ABD'nin yaptırım kararını değerlendiren Bakan Çavuşoğlu "ABD'nin yaptırım kararı hukuken ve politik olarak yanlış. Bu Türkiye'nin egemenlik haklarına bir saldırıdır. S-400 anlaşması ABD'nin CAATSA yasasından önce yapılmıştı, bu nedenle bu yasaya bağlı yaptırım Türkiye'ye uygulanamaz. Geri adam atmayacağız." dedi.

Türkiye-ABD ilişkilerine ilişkin de konuşan  Çavuşoğlu, "ABD isterse Türkiye-ABD ilişkileri normalleşebilir, ancak Türkiye'nin Suriye politikasında beklentileri karşılanmalıdır." ifadelerini kullandı.  

İLGİLİ HABERLER

Yarından itibaren 75 yaş üzeri vatandaşların aşılanmasına başlanacakYarından itibaren 75 yaş üzeri vatandaşların aşılanmasına başlanacakGenelkurmay Başkanı Güler NATO toplantısına katıldıGenelkurmay Başkanı Güler NATO toplantısına katıldı3 bin 500 litre gümrük kaçağı akaryakıt ele geçirildi3 bin 500 litre gümrük kaçağı akaryakıt ele geçirildiNesli tükenmekte olan su samurları ağzında balıkla görüntülendiNesli tükenmekte olan su samurları ağzında balıkla görüntülendiBeykoz açıklarına sürüklenen gemi ile ilgili İstanbul Valiliğinden açıklama geldiBeykoz açıklarına sürüklenen gemi ile ilgili İstanbul Valiliğinden açıklama geldi
SIRADAKİ HABER