HaberlerGündem​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?

​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’e sayılı günler kalırken vakit namazlarını camide eda eden cemaat, teravih namazını camide kılmak istiyor.

​Cami cemaati Diyanet’in teravih kararına ne diyor?

​Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ana teması “Şifa Ayı Ramazan” olan 2021 yılı Ramazan ayı bilgilendirme toplantısında, Covid-19 salgını nedeniyle Ramazan'da teravih namazlarının camilerde kılınmayacağını açıkladı.

Peki, cami cemaati alınan kararı nasıl değerlendiriyor? İLKHA mikrofonlarına görüşlerini dile Mardinlilerin bazıları vakit namazları başta olmak üzere cuma namazını camide eda ettiklerini, bu yüzden sosyal mesafe ve maske kurallarına uyarak teravih namazını da camide cemaatle kılmak istediğini ifade ederken bazıları da kararı yerinde bulduğunu belirtiyor.

Selahaddin Yıldırım

“Musibet karşısında sabrediyoruz, şükrediyoruz, dua ediyoruz”

Teravih namazını geçen yıl olduğu gibi evinde kılacağını belirten Selahaddin Yıldırım, şunları söyledi:

“Malum şu an bir hastalık dünyanın başına bela olmuş. Bu musibet karşısında sabrediyoruz, her şeye rağmen şükrediyoruz ve kurtuluş için dua ediyoruz. Geçen yıl salgın nedeniyle evlerimizde teravih namazını kıldık, bu yıl da alınan karar gereği yine evlerimizde kılacağız. Belki gelecek yıl camide kılarız diye ümit ediyoruz. Tüm İslam aleminin Ramazan ayını tebrik ediyoruz, hayırlara vesile olmasını diliyoruz.”

Mehmet Aksoy

“Tedbir alınacaksa genel olarak alınsın”

 Tedbirlerin en iyi alındığı mekanlar başındaki camilerin geldiğini kaydeden Mehmet Aksoy da “Cami cemaati, salgın hastalığa karşı gerçekten ihtiyatlı davranıyor. Camilerde maske, mesafe ve temizlik kurallarına tam olarak uyuluyor. Tabi şu gerçek de var: Zaruret halinde bazı şeyler mubah olabiliyor. Tedbir babında ben alınan kararı normal karşılıyorum. Ama başka yerlerde spor salonları tıklım tıklım dolduruluyor, o da ayrı bir musibet, ayrı bir beladır. Tedbir alınacak ise genel olarak alınması lazımdır. Çünkü spor salonlarına intikal eden vatandaş, salgını başka yerlere bulaştırabiliyor. Evine dönerken çoluk çocuğuna ve dolayısıyla komşularına bile bulaştırıyor. Dolayısıyla çok tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor.” diye konuştu.

Hacı Ferit Taşkan

“Teravih namazını huşu içinde cemaatle kılmak istiyoruz”

Teravih namazını camide kılmak istediğini söyleyen Hacı Ferit Taşkan ise kararın bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Taşkan, “Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yaptığı açıklamada, Ramazan'da teravih namazlarının camilerde kılınmayacağını açıkladı. Canı veren Allah’tır, ancak O alır, O’ndan başka kimse canı alamaz. Bu salgın hastalık, milletin başına gelenler bir musibettir. Biz evlerimizde değil camilerde teravimizi kılıyorduk. Ama şimdi bu ikinci senedir evlerimizde teravih namazını kılacağız. Camide kılınan namazın ayrı güzelliği, lezzeti var. Bu sebeple teravih namazını huşu içinde cemaatle kılmak istiyoruz. Rabbim, bu salgın hastalığı üzerimizden ve İslam aleminden kaldırsın inşallah.” dedi.

Abdulvahap Tokyay 

“Rabbim, omuz omuza saf tutarak ibadetlerimizi gerçekleştirebilmeyi nasip etsin”

Geçtiğimiz yıl camilerde teravih namaz kılınamadığı için buruk bir Ramazan yaşadıklarını belirten Abdulvahap Tokyay da şunları söyledi:

“Eğer biraz tefekkür edersek bu salgın hastalık büyük bir musibettir. İki yıldır camide teravih namazı kılamıyoruz. Biraz dikkat edersek, kurallara uyarsak, geçmişin muhasebesini yaparak kendimize bir çeki düzen verirsek inşallah bu hastalık def olunur. Rabbim, bu musibeti üzerimizden kaldırsın ve eskisi gibi omuz omuza saf tutarak ibadetlerimizi gerçekleştirebilmeyi bize nasip etsin.”

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER