HaberlerGündem'Çamaşır makinesinin sesine eş gürültü, çocuklarda kuruntu ve sinire sebep'

'Çamaşır makinesinin sesine eş gürültü, çocuklarda kuruntu ve sinire sebep'

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk, çamaşır makinesinin sesine eş 50 desibellik gürültünün çocuklarda zaman içinde kuruntu, umutsuzluk duygusu ve sinire yol açtığını söyledi.

'Çamaşır makinesinin sesine eş gürültü, çocuklarda kuruntu ve sinire sebep'
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk, çamaşır makinesinin sesine eş 50 desibellik gürültünün çocuklarda zaman içinde kuruntu, umutsuzluk duygusu ve sinire yol açtığını söyledi.

Şehirlerin, çocuk sağlığını olumsuz etkilediğini belirten uzmanlar, özellikle gürültüye dikkat çekti. Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk, şu bilgileri verdi: “Kuşkusuz şehir hayatı konforlu ve avantajlarla dolu. Ancak şehirlerdeki hava kirliliği, olumsuz beslenmene koşulları ve stres özellikle çocuklar için büyük stres oluşturuyor. Çocuklar sıklıkla fast food tipi besleniyor, doğadan uzak kirliği bir ortamda büyüyor ve ailelerin koşuşturmayla geçen günlük hayatına ayak uydurmaya çalışıyor. Hamburger, kola, cips. Çocuklar için vazgeçilmez yiyecek arasında yer alan bu fastfood tarzı gıdalar, geleneksel yemek alışkanlıklarının yerini çoktan aldı. Ancak bu tarz bir beslenme çocukların gelişimini önemli ölçüde etkiliyor ve genç nesillerde obezite hastalığı sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle çalışan anneler, zaman yetersizliği nedeniyle sıklıkla bu tip kaçamaklara göz yumsa da çocuklar baklagiller, sebze ve meyveler gibi geleneksel besinlerin yararlarından mahrum kalmış oluyor. Bu alışkanlık, hem çocukların besin değeri düşük gıdalara alışmasına neden oluyor hem de kilo alımını tetikliyor.”

HAVA KİRLİLİĞİNDEN HER YIL 11 MİLYON ÇOCUK HAYATINI KAYBEDİYOR

Şehir çocuklarının soluduğu havanın doğal yerlere göre çok daha kirliği olduğuna dikkat çeken Dr. Öztürk, şöyle devam etti: "Dünyada her yıl 1 buçuk milyara yakın insan hava kirliliğinden etkileniyor ve bu oranın önemli bir kısmı da çocuklardan oluşuyor. Yılda 15 milyona yakın çocuk kirli hava koşulları nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu rakamın 4 milyonu sadece 5 yaş altı çocuklar. Dünya genelinde en fazla hava kirliliği Asya ülkelerinde kaydediliyor ve ülkemizdeki çocuklar da bu şartlardan olumsuz etkileniyor.”
Dr. Öztürk, solunum yolu enfeksiyonlarından kansere kadar pek çok hastalığa davetiye çıkaran hava kirliliğinin risklerini şöyle sıralıyor: “Akciğer kanseri riski, kronik astım krizi, göğüs daralması, öksürük ve balgam, üst solunum sistemi akut bozuklukları, göz, burun ve boğaz tahribatı, soluk alma kapasitesinde düşüş, tetiklenen hastalıklardan kaynaklı ölüm…”

YAZIN BERRAK VE AÇIK HAVA ALDATICI OLABİLİYOR

Öztürk, yaz aylarında havanın güneşli, berrak ve açık olmasının insanları aldattığını ve havanın kirli olmadığını düşündürdüğünü belirtti. Sisli, dumanlı ve kapalı olmayan açık havalarda da insan sağlığını olumsuz etkileyen kirletici maddeler bulunabildiğini vurguladı.

Şehir hayatının en önemli özelliklerinden biri olan günlük kronik gürültünün de çocuklarda tansiyonun, kalp atışlarının ve stres hormonlarının yükselmesine yol açabildiğini belirten Öztürk, bir çamaşır makinasının sesine eş 50 desibellik gürültü bile özellikle çocuklarda zaman içinde kuruntu, umutsuzluk duygusu ve sinire yol açtığını kaydetti.

İLGİLİ HABERLER

​Mardin’de Filistin yararına “Hayır Çarşısı” açıldı​Mardin’de Filistin yararına “Hayır Çarşısı” açıldıDoğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçturDoğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçturGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus YazgilGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus Yazgil​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldı
SIRADAKİ HABER