HaberlerGündem'Çağdaş demokrasilerin yapı taşı iletişim özgürlüğüdür'

'Çağdaş demokrasilerin yapı taşı iletişim özgürlüğüdür'

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ, çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazı olan iletişim özgürlüğünün, şeffaf yönetim anlayışının da temel yapı taşı olduğunu söyledi.

'Çağdaş demokrasilerin yapı taşı iletişim özgürlüğüdür'
Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ, çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazı olan iletişim özgürlüğünün, şeffaf yönetim anlayışının da temel yapı taşı olduğunu söyledi.

Cemiyet Başkanı Kösedağ, her yıl 24 Temmuz’da kutlanan Gazeteciler ve Basın Bayramı ile birlikte bu yıl 'Basından Sansürün Kaldırılışının' 106. yıl dönümünü kutlandığını söyledi. Kösedağ, "24 Temmuz 1908‘de II. Meşrutiyetin ilan edilmesi ve Kanun-i Esasi’nin yeniden yürürlüğe girmesinin ardından 1876’da çıkarılmış olan 'Sansür Kararnamesi' kaldırılmıştı. Bu karar ile 24 Temmuz gününden itibaren gazeteler sansür memurları tarafından incelenmeden çıkarılabilecekti. Gazetecilerin ve basının özgürlüğünü ilan eden ve Ahmet Cevdet ile Mihran efendilerin 'Gazeteler hürdür; basın özgürdür' sözleriyle önem atfettikleri bu gün 1946’da Gazeteciler Cemiyeti kurulduğunda Falih Rıfkı Atay’ın önerisi ile 'Türk Basınından Sansürün Kaldırılması ve Basın Bayramı' olarak ilan edilmişti. 24 Temmuz 1946’dan günümüze ise 24 Temmuz geleneksel 'Gazeteciler Günü' olarak kutlanmaktadır. Çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, kamuoyuna tarafsız, doğru ve hızlı biçimde bilgi ve haber vererek, toplumu aydınlatıp, meslek ilkelerine, kişilik haklarına saygı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazı ‘İletişim özgürlüğü’ şeffaf yönetim anlayışının da temel yapı taşlarındandır." dedi.

Kösedağ, her türlü şartta zorlu bir görev üstlenen ve her zaman büyük bir özveri ve toplumsal duyarlılık içinde görevlerini yerine getiren tüm basın mensupların ‘Basın Bayramı’nı kutladığını ifade etti.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye'de Coronavirus kaynaklı günlük can kaybı ve vaka sayısında düşüş sürüyorTürkiye'de Coronavirus kaynaklı günlük can kaybı ve vaka sayısında düşüş sürüyorMalatya'da Kernek Meydanı aslına uygun hale getirme çalışmalarına başlandıMalatya'da Kernek Meydanı aslına uygun hale getirme çalışmalarına başlandıBingöl'de kar yağışı nedeniyle 198 köy yolu ulaşıma kapandıBingöl'de kar yağışı nedeniyle 198 köy yolu ulaşıma kapandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş, İslam'ı hedef alan Yunan Başpiskoposu'nu kınadıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş, İslam'ı hedef alan Yunan Başpiskoposu'nu kınadıDiyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Mardin Yolu'nda yenileme çalışmalarına başlıyorDiyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Mardin Yolu'nda yenileme çalışmalarına başlıyor
SIRADAKİ HABER