HaberlerGündemBursa, Türkçe'nin çocuklarını bağrına bastı

Bursa, Türkçe'nin çocuklarını bağrına bastı

Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından düzenlenen 'Uluslararası Dil ve Kültür Festivali' kapsamında bugün düzenlenecek Kültür Şöleni için Bursa’ya gelen 18 ülkeden 200 öğrenci, şölen öncesi bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.Olimpiyatlar için Bura’ya gelen Kenya’dan Sait Osman, Amerika’dan Münir Abdu, Azerbaycan’dan Sema Sultanova ve Kazakistan’dan Amna Aman, tertip heyetinden Samanyolu T

Bursa, Türkçe'nin çocuklarını bağrına bastı
Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından düzenlenen 'Uluslararası Dil ve Kültür Festivali' kapsamında bugün düzenlenecek Kültür Şöleni için Bursa’ya gelen 18 ülkeden 200 öğrenci, şölen öncesi bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
Olimpiyatlar için Bura’ya gelen Kenya’dan Sait Osman, Amerika’dan Münir Abdu, Azerbaycan’dan Sema Sultanova ve Kazakistan’dan Amna Aman, tertip heyetinden Samanyolu Televizyonu ana haber sunucusu Kemal Gülen, BUGİAD Başkanı Hayati Canlılar, Türkçe Olimpiyatları Tertip Heyeti Bursa Başkanı Süleyman Gümüşsoy, Vali Şahabettin Harput’u ziyaret etti. Çocuklarla yakından ilgilenen Vali Harput, öğrencilerin Türkçelerine hayranlığını dile getirdi.
HARPUT: ACILARIN OLMADIĞI DÜNYAYI BU ÇOCUKLAR KURACAK
Vali Harput, Türkçe Olimpiyatları'nın önemine dikkat çekerek, şunları ifade etti: “140 ülkede bu okullar medeniyetimizin bu güzelliklerini bütün ihtişamıyla, bütün asaletiyle o ülkelere gösteriyor ve o ülkeler ile geleceğimiz arasında sarsılmaz köprüler kuruyor. Dünya devleti böyle olunur. Bu çocuklar en az 3-4 biliyor. Gerçekten evrensel bir bakışla dünyanın geleceği adına aslında bir ülkeni kazanımı bu çocuklar. Dünya bu çocuklarla daha iyi büyüyecek, daha iyi ileriye gidecek. Savaşların olmadığı, acıların olmadığı bir dünyayı bu çocuklar kuracak.”
Şahabettin Harput için şarkı söyleyen çocuklar ise Türkiye’nin çok güzel bir ülke olduğunu belirttiler. Azerbaycan’dan Sema Sultanova’nın yanı sıra Amerika’dan Münir Abdu, Tarkan’ın “Dudu dudu dilleri” isimli şarkısını seslendirdi. Vali Harput, konuk öğrencileri çeşitli hediyelerle ödüllendirdi.
Amerika, Türkmenistan, Kazakistan ve Arnavutluk’tan gelen öğrenciler ise tertip heyetinden Zaman Gazetesi Bölge Yayın Temsilcisi Enis Öznük, işadamı Hayati Canlılar ve Celil Çatallar ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret etti. Altepe, çocuklarla tek tek sohbet etti. Türkmenistan’dan Ruslan Anna Mehmedov, seslendirdiği şarkı ile büyük alkış aldı.
ALTEPE: BU İŞ İDEAL İŞİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, gençlerin performanslarını çok beğendiğini belirterek, şöyle konuştu: “Bu iş ideal işi, emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyoruz. Büyük bir misyon üslenilmiş durumda. Bütün dünya takdir ediyor. Kimse bu derece genişleyeceğine inanamazdı. Şuan 150 ülkede bu faaliyetler var. Bu da gönül insanları, koşturanlarla oluyor. Bize de desteklemek düşüyor. İnşallah bizim için de bu tür organizasyonlar heyecan verici. Bu heyecan, bizde de sizde de var. Hep birlikte çok büyük işler başarmaya devam edeceğiz.” Altepe, ayrıca çocuklara Bursa’ya özgü hediyeler takdim etti.
Heyet daha sonra eski Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Sönmez’i ziyaret etti. Her yıl çocuklarla birlikte kendilerinin de büyük heyecan yaşadığını dile getiren Celal Sönmez ise çocuklarla bir süre sohbet etti. Çocukların kendisi için söylediği şarkıları dikkatle dinleyen Sönmez, konuk öğrencilere hediyeler verdi.
KAHYA: DÜNYAYA MAL OLMUŞ BİR AKSİYON HAREKETİ
Endonezyalı Dita Rizky Rakhmadita, Tunuslu Sara, Bosna Hersekli Enes Haluilovic ve Amil Cahadiziu isimli öğrenciler tertip heyetinden Mehmet Özbek’le beraber Bursa Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya’yı ziyaret etti. Emniyet Müdürü Kahya, dünya çocuklarıyla Türkçe sohbet etti. Türk insanını çok beğendiklerini belirten konuk öğrenciler, Türkiye’ye ve Türk insanına hayran kaldıklarını dile getirdi. Annesi müzisyen olan Tunuslu öğrenci Sara ‘Yalnızım dostlar’ şarkısını seslendirdi. Endonezyalı Dita ise ‘Gönül ferman dinlemiyor’ şarkısını seslendirdi.
Kahya, “Dünyaya mal olmuş bir aksiyon hareketi. Çok faydalı olduğunu düşünüyorum dünya kardeşliği noktasında. Kardeşliğe katkı koyuyor. Bu aktivitelerle insanlar birbirlerini daha tanıyacak ve anlayacaklar. Bu bilimde, teknolojide, sanatta, politikada çok etkili olacağını düşünüyorum. Dünyanın farklı ülkelerinden geliyorlar, aynı dili konuşuyorlar. Bunların birbiriyle konuşmaları çok daha kolay olacaktır.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Karda mahsur kalan çobanlar ve koyun sürüsü kurtarıldıKarda mahsur kalan çobanlar ve koyun sürüsü kurtarıldıDiyarbakır'da zincirleme trafik kazasıDiyarbakır'da zincirleme trafik kazasıMeteoroloji'den 11 il için kar yağışı uyarısıMeteoroloji'den 11 il için kar yağışı uyarısı75 yaşındaki hasta kızakla ambulansa taşındı75 yaşındaki hasta kızakla ambulansa taşındıMalatya’da uyuşturucu ticaretinden 14 şüpheli yakalandıMalatya’da uyuşturucu ticaretinden 14 şüpheli yakalandı
SIRADAKİ HABER