HaberlerGündemBüro Memur-Sen’den İŞ-KUR ve SGK personelinin normal mesai düzenine geçmesine tepki

Büro Memur-Sen’den İŞ-KUR ve SGK personelinin normal mesai düzenine geçmesine tepki

Büro Memur-Sen Malatya Şube Başkanı Hüseyin Fidan, kurumların tabi tutulduğu çifte standardı kabul etmediklerini, mesai arkadaşlarının sağlığı ile işi arasında bir tercih yapmaya zorlanmasının önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.

Büro Memur-Sen’den İŞ-KUR ve SGK personelinin normal mesai düzenine geçmesine tepki

Büro Memur-Sen Malatya Şubesi, Covid-19 vakalarının yükselişe geçmesiyle mesai saatlerinde yapılan değişikliğin ardından İŞ-KUR ve SGK personelinin normal mesai düzenine geçmesine tepki göstermek amacıyla basın açıklaması düzenledi.

Büro binasında düzenlenen basın açıklamasını okuyan Başkan Hüseyin Fidan, Coronavirus’un kurum ayırımı yapmadığını, kurumların tabii tutulduğu çifte standardı kabul etmediklerini belirterek, ilgililerin bir an önce sorumluluk alarak, mesai arkadaşlarının sağlığı ile işi arasında bir tercih yapmaya zorlanmasının önüne geçilmesi talebinde bulundu.

“Özellikle alınan tedbirlerin en başında insanın insanla olan temasını minimuma indirmek gelmektedir”

Fidan, “Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de ekonomik, sosyal yaşam ve beşerî ilişkiler başta olmak üzere tüm alanlarda yoğun bir şekilde etkisini hissettiğimiz Covid-19 salgını ile birlikte yeni bir düzene geçmeye, yeni çalışma prensipleri, yeni bir sosyal yaşam anlayışı oluşturmaya mecbur kaldık. Hükümetimiz de bu yeni normal düzene yönelik gerekli tedbirleri alarak en kısa süre içerisinde belli kararlar alarak ve salgının ülkemizdeki seyrini kontrol altına alma çalışmalarını tüm imkanlarını seferber ederek sürdürmektedir. Özellikle alınan tedbirlerin en başında insanın insanla olan temasını minimuma indirmek gelmektedir. Tüm dünyada kabul gören ve salgına karşı en etkili korunma yöntemi olarak öne çıkan bu yöntem iş dünyasında, özellikle de kamu kurumlarında uygulanması Cumhurbaşkanlığımızca yayınlanan genelge ile garanti altına alınmıştır.” dedi.

“Coronavirus’un kurum ayrımı yapmamasına rağmen İŞ-KUR ve SGK personeli normal mesai düzenine geçmiştir”

Vaka sayılarının artmasının ardından Bilim Kurulunun aldığı kararları hatırlatan Fidan, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz günlerde Bilim Kurulu'nun tavsiyesine istinaden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın aldığı kararlar neticesinde kamuda mesai saatleri 10.00-16.00 olarak düzenlenerek hem toplu taşıma yükü rahatlatılmış hem de kamu çalışanların kamusal alanda temasa açık, virüse karşı korumasız olarak geçirdikleri süreler kısaltılarak tüm vatandaşlarımızı olduğu gibi kamu personelleri de korunmuştur. İş ve işlemlerin sorunsuz yürüyebilmesi için personelin sağlıklı kalabilmesini temin etmek amaçlanmıştır. Coronavirus’le ilgili tüm tedbirlerin tüm kamu kurumları için aynı olması, risk düzeyinin kurumlar arası farklılık göstermemesi, Coronavirus’un kurum ayrımı yapmamasına rağmen İŞ-KUR ve SGK personeli normal mesai düzenine geçmiştir. Malatya'daki bu iki kurumumuzda esnek ve dönüşümlü çalışmanın kaldırılması kabul edilebilir bir durum değildir. Türkiye'deki ilk vakadan itibaren 9.ayına girdiğimiz salgının hiçbir döneminde ilgili kurumların iş akışlarında herhangi bir aksama olmamış hatta bugünden çok daha fazla yoğunluğun olduğu dönemler bile esnek ve dönüşümlü çalışılarak sorunsuz atlatılmıştır.”

Coronavirus’le sürdürülen mücadelede kamu personellerinin fedakârca çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Fidan, “Ancak, şunu unutmamamız gerekir ki, Coronavirus kurum ayırmıyor. Büro Memur-Sen olarak kurumlarımızın tabii tutulduğu bu çifte standardı kabul etmediğimizi bildirerek, ilgililerin bir an önce sorumluluk alarak, mesai arkadaşlarımızın sağlığı ile iyi arasında bir tercih yapmaya zorlanmasının önüne geçilmesini talep ediyoruz." diye çağrıda bulundu. 

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER