HaberlerGündemBu zamanın Cihadı nasıl olmalıdır?

Bu zamanın Cihadı nasıl olmalıdır?

Cihad, Allah'ın dinini yüceltmek, son sözün Allah'ın sözü olmasını sağlamak için gayret etmektir.

Bu zamanın Cihadı nasıl olmalıdır?

SORU:
 
Selamaleykum Hocam;

Kafamı irdeleyen ve içinden çıkamadığım konulardan biri de cihad konusu. Şu anki cihad merhalesini nasıl değerlendirebiliriz? Mücahidler hakkında neler düşünüyorsunuz? Mücadele etmek için gitmemiz gerekir mi? Kurandaki beyan edilen cihad ayetlerini bugün şartlarıyla nasıl anlayacağız? Rahmana emanet olun.. Selamaleykum.
 
CEVAP:

Selamünaleyküm.
 
Cihad, Allah"ın dinini yüceltmek, son sözün Allah"ın sözü olmasını sağlamak için gayret etmektir. Mü"min bu gayreti iki alanda gösterir. Biri kendi içinde olur. Yani, kendi içindeki son sözün Allah"ın sözü olmasını sağlamaya çalışır ki buna nefis cihadı denir. Bir de dış alanda yapılan cihad vardır. Küfür ehline ve şeytanın açık gizli ordularına karşı yapılan cihat bu cihattır. Bu iki cihadın her biri Allah"ın emri olarak yerine getirilir. Kıyamete kadar da bu iki cihat eksilmeden devam edecektir. Günün birinde cihada gerek kalmadığını söylemek asla mümkün olmayacaktır.
 
Söz konusu iki cihattan birini diğerinin önüne çıkarma gibi bir düşünce de doğru değildir. Çünkü gerek nefis cihadı ve gerekse küfre karşı cihat, birbirlerini tamamlar. Nefsini yenemeyenin küfrü yenmesi beklenmez, küfrü yenmeden de nefisler dizginlenemez. İki cihat çeşidini birbirilrinin tamamlayıcısı olarak görmek gerekmektedir.
 
Bütün zamanlarda cihat var olacağına ve şeytan da bütün zamanlar için yeni taktikler geliştirdiğine göre cihat, her mü"minin yaşadığı zamandaki nefis azdırıcılara ve küfrün geliştirdiği taktiklerine karşı yapılacak demektir.

Allah"a giden yolları tanklar tıkattığında mü"min tanka karşı cihad eder. Aynı şekilde sabah namazına kalkmayı TV engellediğinde de TV esaretine karşı cihadeder. Cihad yeri gelir internete karşı, yeri gelir cep telefonuna karşı yapılır. Hangi cihadın nerede ne zaman yapılacağını dışarıdan kestiremeyiz.
 
Bu şuna benzer: Bir eczanedeki farklı hastalıklara karşı onlarca ilacın hangisi "şu insana" verilmeli şeklindeki sorunun cevabı elbette, onda hangi hastalık varsa o hastalığın ilacı verilmeli şeklinde olacaktır. Cihad da böyledir; bizi Allah"a giden yoldan alıkoyan ne ise cihadımız da o olmalıdır.

Tank veya bir dergi parçası. Birini gereksiz görmek de yanlıştır, birine yığılıp diğerinde tuzağa düşmek de yanlıştır.
 
Nureddin YILDIZ
 
(fetvameclisi)

İLGİLİ HABERLER

Millî Savunma Bakanı Akar Diyarbakır ve Malatya'da bulunan Ana Jet üslerini ziyaret ettiMillî Savunma Bakanı Akar Diyarbakır ve Malatya'da bulunan Ana Jet üslerini ziyaret ettiBakan Akar'dan Yunanistan'a Navtex tepkisiBakan Akar'dan Yunanistan'a Navtex tepkisiEyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyorEyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyorÇocuklar sabırsızlıkla Yaz Kur’an Kurslarının başlamasını bekliyorÇocuklar sabırsızlıkla Yaz Kur’an Kurslarının başlamasını bekliyorMuğla'da 12 günde 48 yıldırım yangınıMuğla'da 12 günde 48 yıldırım yangını
SIRADAKİ HABER