HaberlerGündemBTSO sektör raporları 2023"ün yol haritalarını belirliyor

BTSO sektör raporları 2023"ün yol haritalarını belirliyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Türkiye’deki oda ve borsalar arasında ilk kez hayata geçirdiği 18 sektörel konseylerin hazırladığı raporlar, Bursa ekonomisinin geleceğini şekillendiriyor.

BTSO sektör raporları 2023"ün yol haritalarını belirliyor
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Türkiye’deki oda ve borsalar arasında ilk kez hayata geçirdiği 18 sektörel konseylerin hazırladığı raporlar, Bursa ekonomisinin geleceğini şekillendiriyor.

    BTSO Meclis ve komite üyeleri, sektör temsilcileri, bürokratlar, akademisyenler ve ilgili sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımlarıyla oluşturulan sektörel konseyler, 2013 yılının Eylül ayından itibaren atölye çalışmalarına başladı. Yoğun bir tempoda çalışmalarını sürdüren 18 sektörel konsey, gerçekleştirdikleri 2 çalıştayın ardından çalışmalarını rapor haline getirerek BTSO Yönetim Kurulu’na sundu. Konsey raporlarında yer alan projeleri hayata geçirmek için gerekli adımlar atan BTSO, ilk olarak İnşaat Konseyi tarafından hazırlanan ‘İnşaat Sektör Raporu ve Yerel İnşaat Stratejisi’ yayımladı.

    Söz konusu rapora göre kentsel dönüşümde öncelikli iller arasında bulunan Bursa’da kısa süre içerisinde ‘Kentsel Dönüşüm Platformu’ kurulması planlanıyor. İnşaat Konseyi tarafından belirlenen bir diğer eylem planı ise Türkiye’nin sektördeki ilgisini Bursa’ya çekmek amacıyla ‘İnşaat Zirvesi’ düzenlemek. İnşaat sektöründe 2015 yılının ilk çeyreğine kadar hayata geçirilmesi planlanan bir diğer çalışma ise mesleki eğitim kursları.

    ENERJİ VERİMLİLİĞİ MERKEZİ KURULUYOR
    
    Türkiye’nin stratejik sektörleri arasında yer alan enerjide ise Enerji Konseyi’nin hazırladığı ‘Enerji Sektör Raporu’ndan çok önemli projeler ortaya çıktı. Buna göre Türkiye’de ilk kez Bursa merkezli ‘Enerji Ajansı’ ve ‘Enerji Verimliliği Merkezi’ kuruluyor. Tasarımı ve teknolojisi Bursa’ya ait, özgün ve rekabetçi bir rüzgar sanayinin kurulması için gereken altyapıyı oluşturmak amacıyla ‘Rüzgar Türbinleriyle İlgili Kümelenme Oluşturulması’ da yine BTSO’nun hayata geçirdiği projeler arasında yer alıyor.

    Ekonomik İlişkiler ve Finans Konseyi ise girişimci ile yatırımcıyı buluşturacak, KOBİ’lerde finans birimlerinin kurulmasını teşvik edecek önemli eylem planları belirledi. BTSO, önümüzdeki aylarda ise ‘Tekstil ve Hazır Giyim’, 'Lojistik', 'Otomotiv', 'Çevre', 'Bilgi ve İletişim Teknolojileri', 'Eğitim', ‘Gıda Tarım ve Hayvancılık’, ‘Hizmet Ticaret’, ‘Kimya Malzemeleri’, ‘Makine’, ‘Organize Sanayi Bölgeleri’, ‘Perakende Ticaret’, ‘Sağlık’ ve ‘Turizm’ konseylerinin hazırlamış olduğu raporları Bursa kamuoyu ile buluşturacak.

    BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, kentin ortak aklını harekete geçirerek oluşturdukları sektörel konseylerin Türkiye’deki diğer oda ve borsalara örnek gösterildiğini ifade etti.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de silahlı saldırı: Bir ölü 2 yaralıMardin’de silahlı saldırı: Bir ölü 2 yaralıKültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Demircan Midyat’ta ziyaretlerde bulunduKültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Demircan Midyat’ta ziyaretlerde bulunduİki şehidin annesi Meryem nine vefat ettiİki şehidin annesi Meryem nine vefat ettiBitlis'in bazı köy ve mezralarında ilan edilen sokağa çıkma yasağı kaldırıldıBitlis'in bazı köy ve mezralarında ilan edilen sokağa çıkma yasağı kaldırıldıŞırnak’ta FETÖ operasyonu: 8 gözaltıŞırnak’ta FETÖ operasyonu: 8 gözaltı
SIRADAKİ HABER