HaberlerGündemBoko Haram: İslam diniyle alakaları yok!

Boko Haram: İslam diniyle alakaları yok!

Boko Haram, IŞİD gibi örgütlerin sözde din adına yaptıkları eylemler dünyada İslam korkusu ve karşıtlığını körüklüyor.

Boko Haram: İslam diniyle alakaları yok!

Boko Haram, IŞİD gibi örgütlerin sözde din adına yaptıkları eylemler dünyada İslam korkusu ve karşıtlığını körüklüyor. Batı medyası ise 'İslamcı terör örgütü' gibi tanımları sıkça yaparak İslam dinini ve terörü ilişkilendirmeye çalışıyor

Son dönemlerde Nijerya'da Boko Haram örgütünün 200'den fazla kız öğrenciyi kaçırması, IŞİD'ın Irak'ta yaptığı korkunç infazlar gibi olaylarla birlikte, İslam ve terör kelimeleri sık sık yan yana kullanılıyor. Özellikle dış basın haberlerinde 'İslamcı terör örgütü' gibi tanımları sıkça yaparak İslam ve terörü ilişkilendirmeye çalışıyor. Ülkemizde de bazı basın ve yayın organları İslam ve terör kelimelerini sık sık yan yana kullanarak İslamafobi denilen 'İslam korkusu'nu yaymaya hizmet ediyor. Özellikle 11 Eylül 2001 tarihinde New York'taki İkiz Kuleler saldırılarından sonra sürekli empoze edilmeye çalışılan İslamafobi, pek çok yerde karşımıza çıkıyor. Batı kaynaklı, sinema filmlerinde ve yayınlarda İslâm"ın bir şiddet dini, Hz. Peygamber"in kılıç elinden düşmeyen bir peygamber ve Müslümanların da terörizme yatkın kimseler olduğu anlamına gelecek iftiralar oluşturuluyor. Çocuklara İslam korkusu ve İslam hakkında empoze edilmek istenen kötü imaj çizgi filmlerde ve bazı kitaplarda karşımıza çıkıyor.

"Batılı eğitim haramdır" anlamına gelen Boko Haram, yaklaşık bir ay önce Nijerya"nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletine bağlı 60 bin nüfuslu Çibok kasabasına yaklaşık 200 kişilik silahlı bir grupla baskın yaptı. Beş saat boyunca kasabada ortalığı yakıp yıkan Boko Haram militanları, kasabadaki orta öğretim okulunun yurdunda kalan Hıristiyan ağırlıklı kız öğrencileri silah zoruyla kaçırdı. Son dönemde Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) adıyla faaliyet gösteren örgüt de yaptığı faaliyetler ile İslam karşıtlığı ve korkusunu tetikliyor. Yakaladığı Irak asker ve polislerinin infaz görüntülerini yayınlayan örgüt daha sonra Irak"ın batısındaki Kaim kentinde görev yapan sınır polislerini sivil kıyafetlerle kaçarken yakalayıp infaz ettiği görüntüleri yayınlamıştı. Müslümanlar üzerine yaftalanan 11 Eylül İkiz Kuleler operasyonunun daha sonra Batı kaynaklı olarak planlandığı ortaya çıkmıştı. Boko Haram, IŞİD gibi İslam'a zarar veren örgütlerde de dış güçlerin parmağı ise merak konusu. Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar insanların İslama ve dine yönelmesinin bazı çevreleri rahatsız ettiğini belirterek, "Biz bu insanları İslam'dan nasıl uzaklaştırırız diye bazı projeler uygulanıyor. Hem sosyal hem siyasal alanda birtakım kışkırtmalar uygulanıyor" dedi. Her din ve kesimden terör faaliyetlerine karışanların olduğunu ifade eden Akpınar, bunun gizli-açık bazı mihrakların politikaları olarak devam ettiğini, terör faaliyetlerini sadece Müslümanları indirgemek yanlıştır” diye konuştu.

Dünyanın en büyük iki savaşını Müslümanların başlatmadığının altını çizen Akpınar, konuşmasına şöyle devam etti: "Milyonlarca insanın ölümüne sebep olan bu savaşları Müslüman olmayanlar başlatmıştır. İslamın temiz bir tarihi vardır. Bu tarih iyi bir şekilde okunursa İslamın barış ve esenlik dini olduğu anlaşılacaktır. İslamda haksız yere bir kişinin öldürülmesinin insanlığı öldürmekle eşdeğerde olduğunu Kur'an-ı Kerim bize söyler. Şimdi Ortadoğu'da yaşanılan olaylara baktığımızda kendini Müslüman olarak lanse eden grupların iyi tahlil edilmesi gerekiyor. Suçlu, suçsuz insanların yaşadığı bir şehre bomba atarak o şehri tümüyle yok etme hareketi dinimizle bağdaşmaz. Bir örgütün isminin sonunda başında ortasında İslam olması o örgütün yaptıklarının İslami olduğu manasına gelmez." İslamafobinin önlenmesinde medya ve vatandaşlara büyük görevler düştüğünü belirten Akpınar, "İslam'ın mukaddes mefunlarını bu gibi terör faaliyetleriyle yan yana yazmak, İslam'ı da Müslümanlar da incitir. Bu Allah'ın dinine bir hakarettir. İsrail de sürekli masumları, çocukları öldürüyor, neden Yahudi terörü denmiyor. Medya grupları bazen İslam ve terör kelimelerini bilerek yan yana yazabiliyor. Vatandaşların da bu konuda hassas olması gerekir” dedi.

Sosyolog Doç.Dr.Özgür Sarı ise İslam ve terör kelimelerinin kasıtlı olarak yan yana getirilmeye çalışıldığını belirterek, diğer dine mensup kişilerin de pek çok ses getiren terör olayları gerçekleştirdiklerini fakat dinlerinin terör kelimesi ile yan yana getirilmediğinin altını çizdi. Son yıllarda meydana gelen terör olaylarından bahseden Sarı, şöyle konuştu: “Norveç'te 92 kişinin öldüğü ve aşırı İslam karşıtı bir Hristiyan'ın gerçekleştirdiği saldırı Hristiyan'lara mal edilmedi, Sırplar Müslüman oldukları için Boşnakları öldürdü, İsrail Filistinli çocukları öldürüyor fakat onların dinleri terör ile yan yana getirilmiyor. Bu İslam karşıtlığının ve Ortadoğu'daki karışıklıkların Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) ile bağlantısı var. Bu olaylar neden 2000 yılından sonra artıverdi? Maalesef biz de Müslümanlar üzerinde oynanan bu olaylara dolaylı olarak destek veriyoruz. Bükün bu olayların temelinde eğitimsizlik yatıyor. Dinimizi iyi öğrenmediğimiz için bilinçsiz ve yaptıkları işi de din adına yaptıklarını iddia eden gruplar çıkıyor ve bu İslam'a zarar veriyor. Bundan da Ortadoğu'da planları olanlar büyük fayda görüyor.”

İLGİLİ HABERLER

Mardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildi
SIRADAKİ HABER