HaberlerGündemBitlis'te İstiklal Marşı'nın kabulünün yıldönümü programı düzenlendi

Bitlis'te İstiklal Marşı'nın kabulünün yıldönümü programı düzenlendi

​Bitlis'te İstiklal Marşı'nın kabulünün 100'üncü yılı dolayısıyla düzenlenen programda, İstiklal Marşı'nın yazıldığı dönmede verilen mücadeleye dikkat vurgu yapıldı.

Bitlis'te İstiklal Marşı'nın kabulünün yıldönümü programı düzenlendi

Şehit Mahir Ayabak İlkokulu'nda düzenlenen program, İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı'nın yazılması anıları bir öğretmen tarafından okundu.

Daha sonra konuşan Bitlis Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, geçtiğimiz hafta helikopter kazasında vefat edenlere rahmet diledi.

Korkmaz "Milli marşlar, milletlerin karakteristik özelliklerini, yaşayış biçimlerini belirten ve o milletin genel özelliklerini taşıyan marşlardır. Dikkat ederseniz spor karşılaşmalarında ve sair müsabakalarda herkes bizim kadar milli marşına saygı göstermiyor. Çünkü bizim marşımızın yazıldığı dönem alabildiğine ülkenin paramparça edildiği, kapitalist güçlerin Anadolu coğrafyasını kendi aralarında parçaladığı, 3 bin yıllık devlet geleneğine sahip Türk milletinin bir kez daha özgürlük ve bağımsızlık yolunu kapatmayı düşündükleri ve İslam'ın son kalesi olan bu ülke İstanbul'u almakla bir kez daha Anadolu'da bu milletin yaşamasının önünü açmıştır. İşte İstiklal Marşımızı da böylesi zor bir dönemde yazılmış bir marştır. Mehmet Akif'i burada bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz."

Program öğrenciler tarafından hazırlanan etkinlikler ve Mehmet Akif Ersoy konulu resim sergisinin açılışı ile sona erdi.

Şehit Mahir Ayabak İlkokulu'nda düzenlenen programa Bitlis Valisi Oktay Çağatay, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nail İlbey, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER