HaberlerGündemBitlis'te gerçeği aratmayan çığ tatbikatı

Bitlis'te gerçeği aratmayan çığ tatbikatı

Bitlis Acil Afet ve Durum Müdürlüğü (AFAD) koordinesinde düzenlenen çığ tatbikatı gerçeği aratmadı.

Bitlis'te gerçeği aratmayan çığ tatbikatı

Çığ tatbikatı, Bitlis-Tatvan Karayolu üzerinde bulunan El- Aman Hanı mevkiinde gerçekleştirildi. Senaryo gereği Elektrik arıza ekipleri gittikleri bir arızada çığa yakalandı. 4 kişilik gruptan 3’ü çığ altında kaldı. Olay yerine çağrılan ekipler, uzun uğraşlar sonucunda karlar arasında kalan yaralıları çıkarırken, hayatını kaybeden bir kişiyi de ceset torbası ile hastane morguna gönderdi.

Yapılan başarılı tatbikata AFAD ekipleri ile birlikte 112 Acil ekipleri, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), İnsani Yardım Vakfı (İHH), AKUT, Jandarma ekipleri ve Emniyet Müdürlüğü ekipleri de destek verdi.

Tatbikat sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan AFAD Müdür Vekili Erdal Tunçtan, katılan kurumlara teşekkür etti.

Tunçtan "Bitlis Türkiye'de en fazla kar alan illerin başında gelmektedir. Bundan dolayı maalesef çığ afetinin meydana geldiği bir coğrafyada bulunmaktadır. AFAD İl Müdürlüğü olarak UMKE, VEDAŞ, AKUT, İHH kurtarma ekipleri, Jandarma ile birlikte kapsamlı bir tatbikat yaptık." dedi.

Bitlis'te gerçeği aratmayan çığ tatbikatı

Gerçekleştirilen tatbikatla olabilecek çığ afetlerine karşı ekipleri 7/24 hazır tutmayı hedeflediklerini belirten Tunçtan, şunları söyledi:

Bu tatbikatla ilimizde olabilecek çığ afetine karşı ekiplerimizi 7/24 hazır tutmaya çalışıyoruz. Ara ara yaptığımız eğitim ve tatbikatlarla ilimizde olabilecek afetlere karşı ekiplerimizin kendilerini yenilemelerini, her an olaya müdahale edebilecek kapasitede olmaları için tatbikatlarımızı yapmaya devam edeceğiz. Gayemiz afetler hiç olmasın. Karın başkentiyiz, çığın her an olma riski yüksek bir bölgedeyiz. Dolayısıyla ekip olarak hazırız. Afetsiz günler diliyorum. Bu ortamı bizlere hazırlayan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.
Bitlis'te gerçeği aratmayan çığ tatbikatı

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER