HaberlerGündemBingöl Demokratikleşme Paketi"ne Odaklandı

Bingöl Demokratikleşme Paketi"ne Odaklandı

Merakla beklenen ‘Demokratikleşme Paketi’nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması, Bingöl’de kahve ve çay bahçelerinde dikkatle izlendi.

Bingöl Demokratikleşme Paketi"ne Odaklandı
Merakla beklenen ‘Demokratikleşme Paketi’nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması, Bingöl’de kahve ve çay bahçelerinde dikkatle izlendi.

Başbakan Erdoğan’ın bugün açıkladığı ‘Demokratikleşme Paketi’ni dikkatle izleyen Bingöllüler, özellikle ‘Andımız’ ve başörtüsü yasağının kaldırılması ile ilgili açıklamaları memnuniyetle karşıladı. Paketteki seçim barajı ve anadilde eğitim konusunda yeterince tatmin olmadıklarını belirten bazı vatandaşlar, bu noktada beklentilerin aşağısında bir açıklamayla karşılaştıklarını söylediler. Demokratikleşme Paketi’nin açıklanmasıyla hayal kırıklığına uğradıklarını ifade eden Alevi dedesi Hazır Ali Beyazyıldırım, “Sayın Başbakan’ın açıkladığı pakette hayal kırıklığına uğradım. Bir beklenti vardı, işin içinde bu akan kanla ilgili mutlak suretle reformların geleceği düşünülüyordu. Oysaki sadece özel okullarda farklı lehçelerde dil eğitiminden bahsedildi. Siyasiler partilerle ilgili çok kısa ve basit şeyler dile getirildi. Baraj sisteminin kalkıp kalkmayacağı 3 maddeye bağlandı, ama sonucun nereye gideceği belli değil. Burada benim Romanlılar ile ilgili algıladığım üniversitede dil ve kültür enstitüsünün kurulmasıdır. Özellikle Alevi toplumunun beklentisi olan cem ve cemevlerine statü kazandırılması konusunda hiçbir açıklama yapılmadı” dedi.

Başörtüsü sorununun Türkiye’de kangrenleşmiş bir sorun olduğunu belirten Bingöl Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Mahmut Arda ise, sorunun çözülmesini olumlu bir adım olarak değerlendirdi. Bölgede ‘Andımız’ın kaldırılmasının yıllarca bir beklenti olarak kaldığını kaydeden Arda, “Bölgemizde özellikle ‘Andımız’ın kaldırılması, insanlarımız tarafından yıllarca beklenen bir gelişmeydi. Kürtler’in haklarıyla ilgili pek bir şeyi pakette bulamadık. Alevi kardeşlerimizle ilgili pek bir şey bulamadık. Başörtülü bacılarımız, kardeşlerimiz işe, okula gidemiyordu. Yıllarca üniversite kapılarında bekletildiler. Gerçi son birkaç yıldır bu konuda pek bir sorun çıkmıyordu. Ama inancından dolayı başörtüsü takan insanların bu sorununun yasal güvenceye alınması olumlu bir adım, hükümeti bu anlamda destekliyoruz” diye konuştu.

Bingöl’de devlet memuru olarak görev yapan Yavuz Kaya, “Özellikle başörtüsü konusunda, Andımız konusunda ve seçim yasası konusunda güzel şeyler söylendi. Bunlar yasallaşırsa bence olumlu şeyler olur” dedi.

Akademik anlamda ‘Andımız’ın kaldırılmasını doğru bir karar olarak değerlendiren Okul Müdürü Ahmet Akgündoğdu ise, “Okullarda ‘Türküm, doğruyum, çalışkanım’ diye bir ant okutuluyor. Ve 20 yıl sonra okuyan öğrenci ne doğru, ne çalışkan ne de büyüklerini sayıp, küçüklerini seviyor. Akademik anlamda bakıldığı zaman Andımız’ın kaldırılması en doğru tercihtir. Ve kaldı ki paketle ilgili küçük adımlarla Türkiye’de çok büyük rahatlamaların sağlanabileceğini gördük. Başörtüsü konusunda dini inanç değil de, temel insan hakları özgürlükleri konusunda düşünüldüğü zaman bir insan kendini nasıl rahat hissediyorsa, inancı gereği o şekilde giyiniyor olması en tabii hakkıdır. Bunun da sağlanıyor olması mükemmel bir katkıdır. 21. yüzyılda başörtüsü sorununu tartışmak bizim büyük bir ayıbımızdır. Bunun kalkıyor olması, Andımız’ın kalkıyor olmasından dolayı Başbakanımıza teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Ezan bir milletin özgürlük nişanesidirEzan bir milletin özgürlük nişanesidir​Gazze’de "Malatyalılar Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi" yapılacak​Gazze’de "Malatyalılar Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi" yapılacakHatalı sollama kaza getirdiHatalı sollama kaza getirdiDiyarbakır'da Ezan-ı Muhammed-i'nin ilk okunuşunun 1399'uncu yıldönümü kutlandıDiyarbakır'da Ezan-ı Muhammed-i'nin ilk okunuşunun 1399'uncu yıldönümü kutlandıElazığ'da dere ıslah çalışmaları yapıldıElazığ'da dere ıslah çalışmaları yapıldı
SIRADAKİ HABER