HaberlerGündemBilgisayar oyunları haram mıdır, bununla ilgili temel ölçü nedir?

Bilgisayar oyunları haram mıdır, bununla ilgili temel ölçü nedir?

Fetva Kurulu, oyunlarda bulunan görsel ve sözlü içeriklerin kişiyi hayasızlığa, azgınlığa, insanların can ve mallarına zarar vermeye götürecek türden olmaması gerektiğini belirtti.

Bilgisayar oyunları haram mıdır, bununla ilgili temel ölçü nedir?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Bilgisayar oyunları haram mıdır, bununla ilgili temel ölçü nedir?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Bilgisayar, playstation, mobil ve tablet oyunları haram içeriklerden uzak olduğu takdirde oynanması mubahtır. İslam dini, şer'î ölçülerin göz önünde bulundurulduğu oyun ve eğlenceleri yasaklamaz. Şer'î ölçü; oyunların insanları şehvete, kötü alışkanlıklara, kumara ve ibadetlerin ertelenmesine götürmemesidir.

Oyunlarda bulunan görsel ve sözlü içerikler kişiyi hayasızlığa, azgınlığa, insanların can ve mallarına zarar vermeye götürecek türden olmamalıdır. Eğer böyle olursa bunu oynayan da vesile olan da günahkâr olur. Aynı şekilde sanal ortamlardaki bazı online oyunlar kumar içeriklidir; kazanan kişinin hesabına para aktarılmaktadır. Kumarın masa başında olması ile bu tür oyunlar aracılığıyla olması arasında bir fark yoktur.

Asıl itibariyle mübah olan oyunların çocukların kişisel gelişimine zarar vermemesi; sosyal ve psikolojik sorunlara kapı aralamaması için başta devlet yetkilileri ve ebeveynler olmak üzere herkes üzerine düşen vazifeyi yerine getirmelidir. "

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER