HaberlerGündemBilgisayar oyunları haram mıdır, bununla ilgili temel ölçü nedir?

Bilgisayar oyunları haram mıdır, bununla ilgili temel ölçü nedir?

Fetva Kurulu, oyunlarda bulunan görsel ve sözlü içeriklerin kişiyi hayasızlığa, azgınlığa, insanların can ve mallarına zarar vermeye götürecek türden olmaması gerektiğini belirtti.

Bilgisayar oyunları haram mıdır, bununla ilgili temel ölçü nedir?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Bilgisayar oyunları haram mıdır, bununla ilgili temel ölçü nedir?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Bilgisayar, playstation, mobil ve tablet oyunları haram içeriklerden uzak olduğu takdirde oynanması mubahtır. İslam dini, şer'î ölçülerin göz önünde bulundurulduğu oyun ve eğlenceleri yasaklamaz. Şer'î ölçü; oyunların insanları şehvete, kötü alışkanlıklara, kumara ve ibadetlerin ertelenmesine götürmemesidir.

Oyunlarda bulunan görsel ve sözlü içerikler kişiyi hayasızlığa, azgınlığa, insanların can ve mallarına zarar vermeye götürecek türden olmamalıdır. Eğer böyle olursa bunu oynayan da vesile olan da günahkâr olur. Aynı şekilde sanal ortamlardaki bazı online oyunlar kumar içeriklidir; kazanan kişinin hesabına para aktarılmaktadır. Kumarın masa başında olması ile bu tür oyunlar aracılığıyla olması arasında bir fark yoktur.

Asıl itibariyle mübah olan oyunların çocukların kişisel gelişimine zarar vermemesi; sosyal ve psikolojik sorunlara kapı aralamaması için başta devlet yetkilileri ve ebeveynler olmak üzere herkes üzerine düşen vazifeyi yerine getirmelidir. "

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER