HaberlerGündemBerlin"de mülteciler kaldıkları yerleri terkediyor

Berlin"de mülteciler kaldıkları yerleri terkediyor

Almanya'nın başkenti Berlin’de Senato ile anlaşma yaparak eski bir okula ve yurtlara yerleştirilen 560 mülteciden 108’i barındıkları yerleri terk etmek zorunda bırakıldı. Sosyal İşler Senatörlüğü 108 mülteciye çeşitli gerekçelerle yeni aydan itibaren maddi destek verilmeyeceğini tebliğ etti ve ikamet ettikleri yerlerini terk etmelerini istedi.

Berlin"de mülteciler kaldıkları yerleri terkediyor
Almanya'nın başkenti Berlin’de Senato ile anlaşma yaparak eski bir okula ve yurtlara yerleştirilen 560 mülteciden 108’i barındıkları yerleri terk etmek zorunda bırakıldı. Sosyal İşler Senatörlüğü 108 mülteciye çeşitli gerekçelerle yeni aydan itibaren maddi destek verilmeyeceğini tebliğ etti ve ikamet ettikleri yerlerini terk etmelerini istedi.

Berlin’de, Kreuzberg İlçesi’ndeki Oranienplatz’da iki yıla yakın bir süre hak arayışlarını sürdüren, Avrupa Birliği’nde uygulanan mülteciler politikasını protesto etmek için açlık grevleri yapan, daha sonra Berlin Senatosu ile varılan anlaşma uyarınca eski bir okul ile yurtlara yerleştirilen mülteciler arasından 108’i ikamet ettikleri mekanları terk etmek zorunda kaldı.

Mültecilere barındıkları mekanları terk etme mecburiyete Berlin Sosyal İşler Senatörü Mario Czaja tarafından tebliğ edildi. Czaja tebliğine üç sebep gösterdi. Buna göre 108 mültecinin Berlin’de ikamet hakkı bulunmuyor, zira mültecilerin bir kısmı iltica başvurularını başka eyaletlere yapmış durumdalar. Bu mültecilerin iltica başvurularını hangi eyalete yapmışlarsa oraya dönmeleri gerekiyor.

İkinci sebep mültecilerin bir kısmı, Almanya’ya girişlerini İtalya gibi AB ülkeleri üzerinden yapmış. Bu grubun da geldikleri ülkelere geri dönmeleri isteniyor. Üçüncü sebep ise bazı mültecilerin Berlin Yabancılar Dairesi tarafından hukuki konumlarının saptanması için iki kez görüşmeye çağrıldığı halde ikisinde de talebe yanıt vermeyerek Senato ile yapılan anlaşmaya aykırı davranmış olmaları.

Berlin’de yeni aydan itibaren maddi yardım hakkından yararlanamayacakları duyurulan ve barındıkları mekanları terk etmeleri istenen mülteciler kaldıkları mekanları sessizce terk ettiler. Önceki akşam mültecilerle dayanışma içinde olan Berlinliler bir araya gelerek Oranienplatz’da gösteri düzenlediler ve Oranienplatz’ı yeniden işgal etmek istediler, ancak polis göstericilere izin vermedi.

Berlin Sosyal İşler Senatörlüğü Sözcüsü Regina Kneiding boşalan yerlere yeni mültecilerin yerleştirileceğini duyurdu. Kaldıkları mekanlardan ayrılan mültecilerin Berlin’de evsiz barksız konumunda yaşayacağı tahmin ediliyor. Bazı yardım kuruluşlarının mültecilere kalabilecekleri yerler aramaya başladığı öğrenilirken SPD’li uyum politikacısı Rainer Michael Lehmann, Czaja’nın kararını inceleyeceğini, kimsenin İtalya’ya geri gönderilmemesi gerektiğini belirtti "Burada insanlık en önemli ilkedir." dedi.

CANAN BAYRAM ELEŞTİRDİ

Berlin Yeşiller Partisi Göç Politikaları Sözcüsü Canan Bayram 108 mültecinin barındıkları mekanları terk etmek zorunda bırakılmalarından Berlin İçişleri Senatörü Frank Henkel’i sorumlu tuttu. Mültecilere yönelik tebliğin parlamentonun yaz tatilinde olduğu bir döneme denk getirilmesini ‘kurnazlık’ olarak nitelendiren politikacı, Henkel’in böyle bir manevra ile meslektaşı Berlin Uyum Senatörü Dilek Kolat’ı zor durumda bırakmak istediğini ileri sürdü.

Kolat mültecilerle Senato adına görüşmüş ve yukarıda sözü edilen anlaşmanın imzalanmasını sağlamıştı. Bayram, "Bu durumda Kolat sözünde durmayan politikacı durumuna sokulmaktadır." dedi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildi
SIRADAKİ HABER