HaberlerGündemBeklenen kar Doğu Anadolu illerini beyaza bürüdü

Beklenen kar Doğu Anadolu illerini beyaza bürüdü

Gece yarısı başlayan kar yağışı Doğu Anadolu Bölgesi illerinde etkili oldu. Ağrı'da kar yağışı ve tipi nedeni ile 55 köy yolu ulaşıma kapandı.

Beklenen kar Doğu Anadolu illerini beyaza bürüdü

Doğu Anadolu Bölgesi illerinde gece saatlerinde başlayan kar yağışı kentleri beyaza bürüdü.

Yoğun kar yağışının ve yer yer tipinin etkili olduğu illerden olan Ağrı'da 55 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresine bağlı ekipler kapalı olan köy yollarını açmak için çalışmalarını sürdürürken, Ağrı Belediyesi kent merkezinde mahallerde yol açma çalışmalarına devam ediyor.

Karayolları 123. Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler ise şehirlerarası bağlantı yollarını sık sık kar küreme araçları ile açarak, tuzlama çalışması yürütüyorlar.

Ağrı halkı, esnaflar ise evlerinin, işyerlerinin önünde biriken karı temizlemek için kar kürekleri ile çalışma yaptılar.

Uzun süredir bu yoğunlukta kar yağışını beklediklerini belirten Murat Hançer, "İlimizde kış mevsiminde ikinci defadır kar yağıyor. Daha önce yağdı ve pek etkisi olmadı ama bugün saat 04.00 gibi başladı kar yağışı ve şuanda devam ediyor. Biliyorsunuz ülkemizde var olan kuraklık aynı zamanda ilimizde de söz konusu. Bu yağış etkili olur en azından bu noktada ki sıkıntımız giderilir." dedi.

Doğu'nun diğer illerinde ise manzara aynı. Erzurum'da gece saatlerinde başlayan kar yağışı, il merkezi ve ilçeleri beyaza bürüdü.

Ulaşımda aksamaların yaşanmaması için Karayolları ve Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kar küreme ve tuzlama çalışması yürüttü. Trafik ekipleri de sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Kars, Ardahan, Tunceli'de kar yağışıyla beyaza büründü.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, havanın çok bulutlu olacağı bölgede, buzlanma, don ve sis görüleceği belirtildi.

Yapılan açıklamada, karın aralıklarla yağacağı bölgede, sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği, akşam saatlerinden itibaren ise Erzurum, Erzincan ve Ardahan çevrelerinde yoğun kar yağışı etkili olacağı belirtildi.

Açıklamanın devamında, kuvvetli fırtınanın beklendiği bölgede, dik ve eğimli yerlerde çığ tehlikesi bulunduğundan vatandaşlar ile yetkililerin tedbirli olması gerektiğine dikkat çekildi.

Gece en düşük sıcaklıklar, sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 4, Erzincan ve Ardahan'da 2, Iğdır'da 1 derece ölçüldü. Sıcaklık Kars ve Ağrı'da sıfır, Tunceli'de ise 1 derece kaydedildi.

Gün içinde en yüksek sıcaklıkların ise Erzincan'da 4, Tunceli ve Ardahan'da 3, sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 1, Kars ve Iğdır'da 2, Ağrı'da 4 derece olması bekleniyor. Kar kalınlıkları, kayak merkezlerinden Palandöken'de 44, Sarıkamış'ta 36 ve Konaklı'da 28 santimetre ölçüldü.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER