HaberlerGündemBaz istasyonu sayısı arttırılmalı

Baz istasyonu sayısı arttırılmalı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Spektrum İzleme Daire Başkanı Necati Uğurlu, baz istasyonlarından çevreye yayılan elektromanyetik alan değerinin, enerji nakil hatlarından yayılan değerden çok daha düşük olduğunu belirterek, baz istasyonlarına karşı kamuoyunda oluşan tepkinin gereksiz ve yersiz olduğunu ifade etti.

Baz istasyonu sayısı arttırılmalı
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Spektrum İzleme Daire Başkanı Necati Uğurlu, baz istasyonlarından çevreye yayılan elektromanyetik alan değerinin, enerji nakil hatlarından yayılan değerden çok daha düşük olduğunu belirterek, baz istasyonlarına karşı kamuoyunda oluşan tepkinin gereksiz ve yersiz olduğunu ifade etti.

Spektrum İzleme Daire Başkanı Necati Uğurlu, Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Necip Fazıl Kültür Merkezi'nde düzenlenen Baz İstasyonları Bilgilendirme Toplantısı'na katıldı. Halk arasında insan sağlığına zararlı etkileriyle bilinen baz istasyonlarıyla ilgili, alışılmışın dışında bilgiler veren Uğurlu, baz istasyonu sayısının arttıkça ortamda bulunan elektromanyetik alan değerinin düştüğünü, bu nedenle kurum olarak daha az çıkış gücüne sahip baz istasyonu sayısının artırılmasından yana olduklarını kaydetti.

Mobil iletişim araçlarının insan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini kaydeden Uğurlu, "Cep telefonlarına bu kadar alıştığımız bir süreçte, cep telefonlarının çalışması için gerekli olan baz istasyonlarına da alışmak zorundayız." dedi.

Kamuoyunda baz istasyonlarıyla ilgili ‘Çok gereksiz her tarafa kuruluyor’ gibi bazı görüşlerin bulunduğunu anlatan Uğurlu, "Biz bas istasyonlarını çokluğundan ziyade, biz kurum olarak baz istasyon sayısının artmasından ve daha fazla baz istasyonunun kurulmasından yanayız. Şöyle ki; Baz istasyon sayısı arttıkça ortamda oluşan elektromanyetik alan değeri düşmekte. Aynı zamanda cep telefonlarınızın harcamış olduğu güç değeri de aynı oranda düşmektedir. Yüksek gerilim hatları yerleşim alanlarının birçok yerinde bulunmasına rağmen bu konuda hiçbir kimse tarafından bunların zararlı olup olmadığı yönünde herhangi bir eleştiri söz konusu değil. Halbuki, yüksek gerilim hatlarının yaymış olduğu elektromanyetik alan değeriyle, baz istasyonlarından yayılan elektromanyetik alan değerleri kıyaslandığında, bunlar devede kulak misali. Yani baz istasyonları bunlara göre çok, çok daha az olmasına rağmen maalesef bazı yanlış bilgilendirmeler sonucunda çok ciddi bir tepkiyle karşılaşılmakta, ancak yersiz ve gereksiz bir tepki. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu alanda her türlü yenilikler takip edilmektedir." diye konuştu.

"TÜRKİYENİN YARISI BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ ÜLKELERDE İKİ KATI BAZ İSTASYONU VAR"

Türkiye’nin yarısı büyüklüğündeki ülkelerde baz istasyonu sayısının iki kat daha fazla olduğu bilgisini veren Uğurlu, "Uluslararası uygulamalara baktığımız zaman Türkiye’nin yarısı kadar olan ülkelerde baz istasyonu sayısı neredeyse bizim iki katımız olan ülkeler var. Buda bize baz istasyonlarının sayısından ziyade onların çıkış gücüyle ilgili olan bir durumun söz konusu olduğunu ve baz istasyonlarının kurulumunda esas önemli olan şeyin onların çıkış güçlerinin düşük olması ve daha düşük çıkış gücüyle, daha dengeli, daha yaygın bir şekilde daha dengeli bir elektromanyetik alan oluşturmasını sağlamamızdır." şeklinde konuştu.

"ÖLÇÜM DEĞERLERİ İNTERNET ORTAMINDA KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAK"

Türkiye’nin elektronik haberleşme alanında yapılan düzenlemeler birçok Avrupa ülkesinden daha ileri bir düzeyde olduğunu aktaran Uğurlu, baz istasyonlarında yapılan denetim ve ölçümlerin bir ay sonra internet ortamında da paylaşılacağını kaydetti. Uğurlu, isteyen herkesin kendine en yakın istasyon değerlerini buradan takip edebileceğini belirtti.

"VAN DEPREMİNDE BİRÇOK KİŞİ CEP TELEFONU SAYESİNDE KURTULDU"

Depremlerde, ülkelerin ilk haberleşme ağının çöktüğü dile getiren Uğurlu, şöyle konuştu: "Van’da haberleşme sistemi çok kısa bir süre içerisinde hayata geçirildi. Biz Van'da mobil haberleşme sistemini bir saat içerisinde hayata geçirdik. Bunu şu yüzden söylüyorum. Enkaz altında kalan birçok kişi, cep telefonları sayesinde kurtuldu. Cep telefonlarından alınan sinyallerle insanların yerleri tespit edildi ve kurtarıldı. Bu nedenle cep telefonu hayat kurtardı. Şimdi cep telefonları bu kadar önemliyken, bunu kalkıp ta cep telefonlarına karşı, hem cep telefonumuz olsun, bir yandan da baz istasyonlarının kurulumunu zorlaştırılması yada bunun önüne birtakım engeller çıkartılması önümüzdeki süreçte çok ciddi sıkıntılar meydana getirebilir."

İLGİLİ HABERLER

Türkiye genelinde aranan bin 964 kişi yakalandıTürkiye genelinde aranan bin 964 kişi yakalandıEv eşyası almak isterken hem mobilyadan hem de paralarından oldularEv eşyası almak isterken hem mobilyadan hem de paralarından oldularDava Arkadaşlarının dilinden Molla Muhammed Said Varol: Güzel ahlakıyla gönülleri fetheden biriydiDava Arkadaşlarının dilinden Molla Muhammed Said Varol: Güzel ahlakıyla gönülleri fetheden biriydiKuraklıktan etkilenen çiftçinin kredi borçları ertelenecekKuraklıktan etkilenen çiftçinin kredi borçları ertelenecek​Artan yem fiyatlarına isyan eden besiciler: Hayvanlarımızı satacağız​Artan yem fiyatlarına isyan eden besiciler: Hayvanlarımızı satacağız
SIRADAKİ HABER