HaberlerGündem'Bayram ziyaretlerinde hayır denilemeyen yiyecekler kilo aldırıyor'

'Bayram ziyaretlerinde hayır denilemeyen yiyecekler kilo aldırıyor'

Ramazan Bayramı ziyaretleri sırasında ‘hayır’ denilemeyen tatlı ve yağlı yiyeceklerin kilo alımına sebep olduğu bildirildi.

'Bayram ziyaretlerinde hayır denilemeyen yiyecekler kilo aldırıyor'
Ramazan Bayramı ziyaretleri sırasında ‘hayır’ denilemeyen tatlı ve yağlı yiyeceklerin kilo alımına sebep olduğu bildirildi.

Ramazan ayından sonra düzensiz ve aşırı beslenme ile oluşabilecek sağlık problemlerine dikkat çeken Manisa Halk Sağlığı Müdürü Ziya Tay, mide ve bağırsak sisteminde çeşitli rahatsızlıklar yaşamamak için ‘midenize birden yüklenmeyin’ uyarısında bulundu. Ramazan ayı sonrası insanlarda psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimi oluştuğunu belirten Tay, cazip bayram sofralarına dikkat edilmesini istedi. "Reddetmesini bilmelisiniz. Tatlı yiyelim tatlı konuşalım derken tadınız kaçmasın" diyen Tay, bayramda birdenbire aşırı yemek yemenin, ağır hamur işleri ve tatlıları aşırı tüketmenin, gaz sıkıntıları, şişkinlik, hazımsızlık, mide bulantısı, baş ağrısı, tansiyon problemi gibi çeşitli rahatsızlıklara yol açabileceğini kaydetti.

Tay, bayram ve sonrası için beslenme önerilerini şöyle sıraladı: "Bayram ziyaretlerinde ikram edilen yiyecekler, insanın gün boyu kalori bombardımanına tutulmasına sebep oluyor. Ancak bu dönemde özlenilen lezzetlerle buluşurken ‘hayır’ denilemeyen tatlı ve yağlı yiyecekler size kilo olarak geri dönebilir. Obezite ve kilo problemlerinin temelinde düzensiz ve aşırı beslenme yatıyor. Oruç sonrası sağlık ve kilo sorunu yaşamamak için vücudun ihtiyacı olan vitamin, protein ve mineralleri karşılayacak gıdalar yenmeli. Dört temel besin grubunda bulunan besinlerden en az 3 ana ve 2 ara öğünde yeterli miktarlarda alınmalıdır. Bu besin grupları süt ve süt ürünleri grubu, et-yumurta-kuru baklagiller grubu, sebze ve meyve grubu ile ekmek ve tahıllar grubudur. Ramazan ayının sonlanması ile beraber tüketilecek yiyeceklerin miktarını aniden arttırmamalı, öğün araları en az 2 en fazla 4 -5 saat olacak şekilde düzenlenmelidir. Hafif bir kahvaltı ile güne başlanmalı ve gün boyu öğün atlanmamalıdır. Bayram süresince ve bayramdan sonra da sıvı alımı arttırılmalı, günde yaklaşık 2- 2,5 litre su içilmeli, sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlere ayran, komposto gibi sıvı gıdalar eklenmelidir. Ramazan ayı süresince oruç tutma nedeniyle yaşanan kabızlık gibi bazı sindirim sistemi rahatsızlıklarının önlenmesi için bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Ramazan Bayramı boyunca tatlı, çikolata tüketimine dikkat edilmeli, çevrenin ısrarcı tutumlarından ve aşırı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır. Her gün düzenli yapılan fiziksel aktivite, fiziksel ve zihinsel sağlığı olumlu yönde etkilemekte, oruç tutma nedeniyle azalan metabolizma hızının artmasına imkan sağlamaktadır. Bu nedenle, ‘yaşam stili aktiviteleri’ olarak adlandırılan yürüyüş, bahçe işi ile uğraşma, araba yıkama, bisiklete binme, merdiven kullanma gibi aktivitelerle aktif bir yaşama başlamaya karar verilerek düzenli aktivite yaşamın bir parçası haline getirilmelidir."

İLGİLİ HABERLER

Bingöl'de 3.7 büyüklüğünde depremBingöl'de 3.7 büyüklüğünde depremDiyarbakır'da belediyenin aldığı tedbirler kırsalda mağduriyet yaşanmasını önlediDiyarbakır'da belediyenin aldığı tedbirler kırsalda mağduriyet yaşanmasını önlediElazığ'da kar nedeniyle kapanan 251 köy yolu ulaşıma açıldıElazığ'da kar nedeniyle kapanan 251 köy yolu ulaşıma açıldıVan'da kapanan yolları açma çalışmaları sürüyorVan'da kapanan yolları açma çalışmaları sürüyorİstanbul'da Yeditepe Huzur uygulamasıİstanbul'da Yeditepe Huzur uygulaması
SIRADAKİ HABER