HaberlerGündemBayat Ekmekten Nefis Yemekler Ve Tatlılar Yaptılar

Bayat Ekmekten Nefis Yemekler Ve Tatlılar Yaptılar

Çorum İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ekmek israfına dikkat çekmek amacıyla bayat ekmekten yemek ve tatlı yarışması düzenlendi.

Bayat Ekmekten Nefis Yemekler Ve Tatlılar Yaptılar
Çorum İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ekmek israfına dikkat çekmek amacıyla bayat ekmekten yemek ve tatlı yarışması düzenlendi.

Tarım, Hayvancılık, Gıda Fuarı kapsamında gerçekleştirilen yapışmada Çorumlu kadınlar bayat ekmeklerden yaptıkları birbirinden nefis yemek ve tatlılarla hünerlerini sergilediler. 30 kadının katıldığı yarışmada birinci seçilen ekmekten çiğ köfte hem jürinin hem de izleyenler tarafından büyük ilgi çekti.

Gıda ve Tarım Hayvancılık İl Müdür vekili Mustafa Onur, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın genelgeleri doğrultusunda Türkiye’de ekmek israfının önlenmesi amacıyla çalışma başlatıldığını söyledi. Bu kapsamda okullar ve sivil toplum kuruluşlarında bayat ekmeğin israf edilmemesi için eğitimler düzenlendiğini açıklayan Onur, bu çalışmalarda önemli başarılar elde edildiğini söyledi.

İl Müdürlüğü olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarını fırsat bilerek, bayat ekmekten neler yapılabiliri göz önüne alarak yarışma düzenlediklerini anlatan Onur, “Yarışma iki kategoride yapılıyor. Tatlı ve yemekten oluşuyor. 30’a yakın yarışmacı katıldı. Bayat ekmek ülkemizde yılda 2.1 milyar adet ekmek israf ediliyor. Bu 600 bin ton buğdayın israfı anlamına geliyor. Çorum’un yıllık buğday üretimi 547 bin ton üretimi var. İsraf ettiğimiz ekmek Çorum’un bir yıllık buğday üretimine eşit. Amacımız bayat ekmeğe ilgi çekmek. Bayat ekmek israfını önlemek. Bayatlamış ekmeği evlerde ve değişik yerlere atmadan önce değişik şekillerde değerlendirilebileceğine insanların dikkatini çekmek istiyoruz. Bayat ekmek israfı öncelikle fırınlarda, daha sonra lokanta ve restoranlar ile evlerde gerçekleşme. Biz hanımları baz aldık. Ve bugün bayanların katıldığı bir yarışmayı organize ediyoruz” dedi.

Yarışmada Hitit Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seçil Türksoy başkanlığındaki jüri üyeleri, yemek ve tatlıları tadarak yarışmacılara puan verdi. Yarışma sonunda yemek kategorisinde ekmekten çiğ köfte ile Melike Aydemir birinci, çıtır ekmek salatası ile Ebru Has ikinci, peynirli ekmek böreği ile Ceren Bozkurt üçüncü, tatlılarda ise ekmek helvası ile Aysuda Şafak birinci, ekmekten keklerle Sedanur Yıldırım ikinci, galeta unu tatlısı ile Nuriye Aşkın üçüncü oldu. Ayrıca her iki yarışmada da 6 bayana mansiyon ödülü verildi.

Yarışmada dereceye girenlere Gıda ve Tarım Hayvancılık İl Müdür vekili Mustafa Onur, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan ve Ticaret Borsası Genel Sekreteri Funda Ertekin tarafından ödülleri verildi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER