HaberlerGündemBatman'da Ezidiler için çadır kent kuruluyor

Batman'da Ezidiler için çadır kent kuruluyor

Batman Belediyesi, Şengal'dan gelen Ezidiler için 2 bin kişilik çadır kent kuruyor.

Batman'da Ezidiler için çadır kent kuruluyor
Batman Belediyesi, Şengal'dan gelen Ezidiler için 2 bin kişilik çadır kent kuruyor.

Belediye eş başkanları Sabri Özdemir ve Gülistan Akel, radikal selefi örgüt IŞİD çetelerinin Şengal’da yaptığı katliamdan kaçarak Batman’a gelen Ezidiler için 2 bin kişilik çadır kentin birkaç gün içinde kurulacağını açıkladı. Batman’a şu anda 2 bin 400 civarında Ezidi geldiğini belirten eş başkanlar Özdemir ve Akel, başta iş adamları olmak üzere imkanı olan herkesi kurulacak çadır kent için çadır yardımında bulunmaya çağırdı.

Aynı zamanda bir Ezidi köyü olan Batman merkeze bağlı Qorix (Uğurca) köyünde yapımı devam eden çadır kent, 2 bin kişilik kapasiteli olacak. Belediye meclis üyeleri ile BASKİ, Fen İşleri, Elektrik Atölyesi ve İmar gibi hizmet birimlerinin su şebekesi, kanalizasyon, elektrik ve çevre düzenlemesi çalışmalarını son aşamaya getirdiği çadır kent kurma çalışmalarına Ezidi köylüler ve gönüllüler de katılıyor.

Batman’da yaklaşık 2 bin Ezidinin geçici olarak kaldığı Ahmet Kaya, Musa Anter ve Mehmet Sincar halkevlerinde incelemelerde bulunan eş başkanlar Özdemir ve Akel, Uğurca’daki çadır kentin birkaç gün içinde tamamlanacağını belirterek, Batman ve Batman dışındaki iş adamlarıyla duyarlı tüm insanlara Batman Belediyesi’ne çadır yardımında bulunmaları çağrısında bulundu.

İLGİLİ HABERLER

Tarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandıMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandı​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması
SIRADAKİ HABER