HaberlerGündemBaşkan Topbaş: “taksim"de Avm Değil, Yol Genişletmesi Yapılıyor”

Başkan Topbaş: “taksim"de Avm Değil, Yol Genişletmesi Yapılıyor”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, birkaç gündür polisle göstericiler arasında olayların yaşandığı Gezi Parkı’nda AVM değil, yol genişletme çalışması yapıldığını söyledi. Topbaş, yayalaştırma çalışmalarına CHP grubunun da Meclis’te destek verdiğini belirterek, eyleme katılan vekillere tepki gösterdi.

Başkan Topbaş: “taksim"de Avm Değil, Yol Genişletmesi Yapılıyor”
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, birkaç gündür polisle göstericiler arasında olayların yaşandığı Gezi Parkı’nda AVM değil, yol genişletme çalışması yapıldığını söyledi. Topbaş, yayalaştırma çalışmalarına CHP grubunun da Meclis’te destek verdiğini belirterek, eyleme katılan vekillere tepki gösterdi.

Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayların ardından İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Emniyet Müdür Hüseyin Çapkın, Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda gazetecilere açıklama yaptı. Basın toplantısında konuşan Başkan Kadir Topbaş, Taksim'deki yoğun trafiğin yeraltına alınması çalışmasının sürdüğünü ifade ederek, çalışmalarla ilgili kararın belediye meclisinden oybirliğiyle geçtiğini vurguladı. 6 aydır çalışmaların sürdüğünü anlatan Başkan Topbaş, yakın bir tarihte de bitirmeyi hedeflediklerini söyledi. Başkan Topbaş, “Çok üzücü olarak gördüğümüz Gezi Parkı içinde bazı vatandaşlardan samimiyetlerinden şüphem yok. Çevreye duyarlı olan insanların birilerinin iddia ettiği gibi Topçu Kışlası AVM mi yapılıyor endişesi ile gelenler var. Maalesef istismar etmek isteyen, siyasi rant elde etmek isteyen bazı kişiler var. Müteahhit firmamız yaylaştırma alanı içerisinde tretuar duvarını biraz ötelemek için bir çalışma başlattı. Bu gerekliydi. Fakat yansınmalar böyle olmadı. Başta siyasiler olmak üzere bunu istismar etmeye hazır olan insanlar var. Biz ‘Gezi Parkımızı yok ettirmeyiz, Topçu Kışlası’na karşıyız’ deyişleri oluştu. Çok masumanece gelen vatandaşlarımızın istismar edildiğini gördüm. Orada hoş olmayan yansımalar ortaya çıktı. Bu yansımalar ne İstanbul, ne de ortadaki insanlar hak ediyor. Bunu tahrik edenlerin getirdiği olumsuzluk olarak görmekteyiz” diye konuştu.

Topçu Kışlası ile ilgili kuruldan karar geçtiğini ancak henüz onunla ilgili proje çalışmaları ve ihale aşamalarının yapılmadığını belirten Topbaş, “Topçu Kışlası’nın orada yapılıp yapılmaması konusunda bir takım insanların görüşleri. Demokratik bir ülkenin gereğidir bu. İnsanların duygu ve düşüncelerini rahatlıkla açıklamaları gerekir. Burada düşünülen, ihya edilmek istenen Topçu Kışlası sayın başbakanımızın ifade ettiği, toplumun algıladığı AVM ölçeğinde bir yapı değil esasında. Ama şu anda bizim yapmakta olduğumuz ve bitmek üzere olan yanlış algılanan, yanlış anlatılan ve maalesef birilerinin de istismar ettiği, çevreyi seven insanlarımızın de istismar edildiği bir ortamı görmekten üzüntü duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

“Yaptığımız sadece duvarı iterek yaya yürüyüş alanını genişletme anlamında yapılan çalışmanın ötesinde hiçbir şey değildir” diyen Başkan Kadir Topbaş, şunları söyledi:

“Bu tip iyi niyetli ortamlarda siyaset ortaya çıkarsa, kullanmaya kalkarlarsa olayın seyri değişiyor, gerginlikler ortaya çıkıyor. Buna İstanbulluların fırsat vermemesini diliyorum. Bir siyasi olarak bu kente yanlış yapmamak bizim birinci hedefimiz. Birileri bunu yanlış değerlendirip kullanmakta. Bunu istismar eden, perde arkasından bu işi seyredenleri de kınıyorum.”

Başkan bir soru üzerine de CHP Grubu’nun belediye meclisinde yayalaştırma çalışmasına destek verdiğini hatırlatan Topbaş, “CHP grubunun belediye meclisimizde bu yayalaştırmaya destek vermesine karşın, parlamentoda görev yapan vekillerin burada bu ortamı bir siyasi ortama çevirmek rant devşirmek adına yapmış olduklarını doğru bulmuyorum. Demek ki bunu daha iyi anlatmak gerekiyordu. Burası bir yol genişletme çalışması. Birilerinin bunu kullanmaya çalıştığı gibi bir Topçu Kışlası inşaatının başlaması değil. Burada Gezi Parkı’ndaki ağaçların kaldırılıyor ve buna bir zemin hazırlanıyor olması değil. Kaldı ki birçok insan bilir ki o nokta zaten Topçu Kışlası’nın oturacağı taban alanında değil. Burasıyla hiç alakası yok. Alakası olmayan bir yerle ilgili, nasıl olsa hassasiyet var diye buraya 50 binler toplayıp siyasi rant devşiririz anlayışı geçmişte kaldı” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye'de Covid-19 nedeni ile 153 kişi vefat etti, 6 bin 289 yeni vaka tespit edildiTürkiye'de Covid-19 nedeni ile 153 kişi vefat etti, 6 bin 289 yeni vaka tespit edildiMidyat ESOB Başkanı Direkçi: “Gelir kaybı ve kira desteği başvurusu için ek süre verilsin”Midyat ESOB Başkanı Direkçi: “Gelir kaybı ve kira desteği başvurusu için ek süre verilsin”Kocaeli'de pandemi sürecinde 38 bin kişiye adli ve idari işlem yapıldıKocaeli'de pandemi sürecinde 38 bin kişiye adli ve idari işlem yapıldıVali Osman Hacıbektaşoğlu muhtarlarla bir araya geldiVali Osman Hacıbektaşoğlu muhtarlarla bir araya geldi​Van'da "Gençlik Ofisi Protokolü" imza töreni düzenlendi​Van'da "Gençlik Ofisi Protokolü" imza töreni düzenlendi
SIRADAKİ HABER