HaberlerGündemBaşkan Kurt: Yeni bir lületaşı müzesi açmayı planlıyoruz

Başkan Kurt: Yeni bir lületaşı müzesi açmayı planlıyoruz

Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, yeni bir lületaşı müzesi oluşturmak için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Başkan Kurt: Yeni bir lületaşı müzesi açmayı planlıyoruz
Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, yeni bir lületaşı müzesi oluşturmak için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Odunpazarı bölgesinde incelemelerde bulunarak, burada yapılan çalışmaları inceleyen Başkan Kurt, yeni açılan işletmelere uğrayarak hayırlı olsun dileklerini iletti. Esnafın istek ve şikâyetlerini dinleyen Başkan Kurt, Odunpazarı’nın eksiklerini tespit ettiklerini ve bu doğrultuda çalışmalar başlattıklarını söyledi. Odunpazarı’nda tespit ettikleri en büyük şikâyetlerden birinin tuvalet sorunu olduğunu ifade eden Kurt, belediyenin ekipleri tarafından Hicri Sezen Parkı’nda yapılan çalışmalarla 2 tuvaleti kullanıma açtıklarını, iki tuvaletin ise yapımının devam ettiğini aktardı.

Beyler Sokak’ta yaptığı incelemelerde karşılaştığı Lületaşı ustalarına, yapılacak yeni lületaşı müzesiyle ilgili bilgi veren Başkan Kurt, yapılacak yeni müzenin daha kapsamlı olacağını belirtti. Başkan Kurt, “Yeni bir lületaşı müzesi açmayı planlıyoruz. Bu müzede sadece lületaşı ustalarımız tarafından yapılan eserlere yer vermeyeceğiz. Lületaşının çıkarılma aşamasında kullanılan aletler, ışık kaynakları, ipler ve benzeri aletlerin yer alacağı bir müze olacak. Kısacası Lületaşı’nın doğumundan bir sanat eseri haline gelinceye kadarki süreçlerin tamamının yer aldığı ve izlenebileceği bir müze olacak.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandıMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandı​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklamasıEzan Platformu: Arapça ezan yasağıyla İslam sosyal hayattan tecrit edilmek istendiEzan Platformu: Arapça ezan yasağıyla İslam sosyal hayattan tecrit edilmek istendiŞanlıurfa Müftülüğü ve Yeşilay işbirliği ile bağımlılıklarla mücadele edilecekŞanlıurfa Müftülüğü ve Yeşilay işbirliği ile bağımlılıklarla mücadele edilecekSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu, asfalt çalışmalarını yerinde incelediSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu, asfalt çalışmalarını yerinde inceledi
SIRADAKİ HABER