HaberlerGündemBasın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğünün en önemli biçimidir

Basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğünün en önemli biçimidir

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Türk basınında sansürün kaldırılışının 106. yıldönümü ve Gazeteciler (Basın) Bayramı mesajında, basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğünün en önemli biçimi olduğunu açıkladı.

Basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğünün en önemli biçimidir
Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Türk basınında sansürün kaldırılışının 106. yıldönümü ve Gazeteciler (Basın) Bayramı mesajında, basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğünün en önemli biçimi olduğunu açıkladı.

Açıklamasında, “24 Temmuz 1908, Türk basınında sansürün kaldırılması ve ifade hürriyetinin sağlanması adına basın tarihimizin önemli olaylarından birisidir” diyen Vali Orhan Düzgün şu ifadelere yer verdi: “Basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğünün en önemli biçimidir. Günümüzde hızla gelişen ve etkinliği her geçen gün artan yazılı, işitsel ve görsel basın kuruluşları, yaşadığımız bölge ve tüm dünyadaki gelişmeler hakkında bizleri bilgilendirerek, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması ve kamuoyu oluşturulması gibi birçok önemli görev ve sorumlulukları da üstlenmektedir. Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın; sorunları özgürce tartışma fırsatı veren, toplumsal bilinci güçlendiren, kamu adına gerçekleri araştırarak doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatan ve demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Bu çerçevede basınımızın ve basın çalışanlarının her türlü baskı ve tehditten uzak çalışmalarını sağlamak, demokrasimiz için vazgeçilmez bir görevdir. İlimizdeki basın mensupları da toplumu aydınlatmak, kamuoyu oluşturmak ve bu yolla ilimizin gelişip kalkınmasına katkıda bulunmak, bölgemizde yaşanan olaylardan vatandaşlarımızı haberdar etmek için zor, meşakkatli ve duyarlı çalışmalarını mesleki sorumluluk bilinci ve anlayışı içinde yerine getirmektedirler. İlimizdeki basın mensuplarının çalışma şartlarının kolaylaştırılması, kamu kuruluşları ile sağlıklı bir bilgi ve haber akışının sağlanması, basın mensuplarıyla iyi bir diyalog içinde olunması da önem verdiğimiz hususlardandır.”

Vali Orhan Düzgün, başta Kayseri’de faaliyet gösteren yerel gazete, televizyon, radyo, dergi, internet gazeteleri ve haber ajanslarının temsilcileri olmak üzere kendileri ile sürekli beraber olan, destek veren ve çalışma arkadaşlarım olarak gördüğü basın çalışanlarının bu önemli gününü kutladığını, sağlık ve başarılar dilediğini açıkladı.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de geçen yıl kaç konut satıldı?Mardin’de geçen yıl kaç konut satıldı?Kar yağışının ardından yaşanan elektrik kesintisi halkı mağdur ettiKar yağışının ardından yaşanan elektrik kesintisi halkı mağdur ettiArtuklu Belediyesi Kürtçe tabelalardaki yanlışı düzelttiArtuklu Belediyesi Kürtçe tabelalardaki yanlışı düzelttiDiyarbakır'da kar yağışı nedeniyle kapanan yolları açmak için çalışmalar sürüyorDiyarbakır'da kar yağışı nedeniyle kapanan yolları açmak için çalışmalar sürüyor​Malatya’da kardan dolayı 560 mahalle yolu ulaşıma kapandı​Malatya’da kardan dolayı 560 mahalle yolu ulaşıma kapandı
SIRADAKİ HABER