HaberlerGündemBaşbakan Yardımcısı Arınç, Hafsa Sultan Şifahanesi Tıp Tarihi Müzesi'ni açtı

Başbakan Yardımcısı Arınç, Hafsa Sultan Şifahanesi Tıp Tarihi Müzesi'ni açtı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kapsamlı bir kamu personel rejiminin temelinde performansa dayalı çalışma düzeni olduğunu söyledi. Arınç, bir memur kendini 657'nin sınırları içine hapsediyorsa ve oradan aldığı dokunulmazlıkla performans göstermeden "salla başını, al maaşını" cihetiyle çalışıyorsa kamunun ondan fayda göremediğini kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Hafsa Sultan Şifahanesi Tıp Tarihi Müzesi'ni açtı
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kapsamlı bir kamu personel rejiminin temelinde performansa dayalı çalışma düzeni olduğunu söyledi. Arınç, bir memur kendini 657'nin sınırları içine hapsediyorsa ve oradan aldığı dokunulmazlıkla performans göstermeden "salla başını, al maaşını" cihetiyle çalışıyorsa kamunun ondan fayda göremediğini kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Manisa’da Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Şifahanesi Tıp Tarihi Müzesi'nin açılış törenine katıldı. Burada yaptığı konuşmada, şifahanenin yaklaşık 22 yıl önce CBÜ'ye tahsis edildiğini, bugüne kadar bomboş bekledikten sonra Manisa ve üniversiteye yakışan bir sağlık müzesi olarak açıldığını bildirdi. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden sorumlu olduğunu hatırlatan Arınç, “Geçmişte elimizdeki bazı vakıf gayrimenkullerini sivil toplum kuruluşları ile kamu kurumlarına tahsis etmişiz fakat üniversiteler başta olmak üzere bazı kamu kurumları, tahsis ettiğimiz gayrimenkulleri yerinde ve yeterince kullanmamış. Manisa Mevlevihanesi ile bu şifahane, içi boş bir mekan olarak kaldı. Bizim dönemimizde restore ettiğimiz gayrimenkulleri, restore ederek kullanmak amacıyla tahsis ettik. Bazıları eğitim amaçlı, bazıları müze olarak kullanıyorlar. Taleplere, geçmişte iyi kullanmadıkları için kılı kırk yararak karşılık verdim. Böyle güzel bir mekan, 22 yıl boyunca boş kalmış. Bu eksikliğin geç olsa da doldurulmuş olması takdire değerdir.” dedi.

Kamuda personel rejimi yapılmasına yönelik çalışmaların sonuçlanmadığını belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, “Kapsamlı bir kamu personel rejimi yapılmadı. Bunun temelinde, performansa dayalı bir kamu yöneticiliği ya da kamuda görev almak vardır. Performans, yani başarı, gayret, çalışma, yani vizyon. 'Sabah 9, akşam 5, benim mesaim bitti'. Evet, mesai saatleri önemlidir ama üzerinize aldığınız görevleri yerine getirmeniz için bu saatler yeterli olmayabilir. Zamanı iyi kullanacaksınız, iyi planlayacaksınız, iyi elemanlarla çalışacaksınız, hedeflere varmak için gayret edeceksiniz. Bu şu anda mümkün olmadı. Performans kriterleri getirildi. Sağlık Bakanlığı, performans kriterlerine göre maaşta artış gösteren bir kriter koydu.” şeklinde konuştu.

Vali Abdurrahman Savaş da Manisa'nın önemli bir Osmanlı şehri olduğunu, geçmişini ortaya koyacak bir tesisi açmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pekdemirli ise Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan tarafından yaptırılan şifahanenin, Manisalıların sağlığına hizmet verdiğini ifade etti. Üniversiteye tahsisinin ardından âtıl durumda kalan şifahanenin aslına uygun biçimde müze olarak düzenlendiğini belirterek, “Müzenin odalarında, Manisa'nın tıp tarihi ve mesirle ilgili canlandırmalar var. Yazma eserlerle tıbbi aletlerin yer aldığı güzel bir müze oldu.” dedi.

Konuşmaların ardından Rektör Pakdemirli, Bülent Arınç'a katkılarından ötürü teşekkür plaketi takdim etti. Ardından Arınç, Ahmet Özhan konserini dinledi. Daha sonra Arınç ve beraberindekiler, Zafer Kalkınma Ajansı'nın 214 bin lira maddi destek sağladığı CBÜ Hafsa Sultan Şifahanesi Tıp Tarihi Müzesi'nin açılışını kurdele keserek yaptı. Arınç, 1525 yılında inşa edilen şifahanenin odalarını gezerek, Osmanlı döneminin tedavi yöntemlerini canlandıran balmumu heykeller, tıbbi aletler, el yazması sağlık kitaplarının örnekleri ve kullanılan ilaçları inceledi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER