HaberlerGündemBaro Başkanı Çıtırık: Eğitimcilerin iş güvenliği ortadan kaldırılıyor

Baro Başkanı Çıtırık: Eğitimcilerin iş güvenliği ortadan kaldırılıyor

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul müdürlerine yönelik uygulamalarına tepki gösterdi. Çıtırık, son gelişmelerin eğitimcilerin iş güvenliğini ortadan kaldırmayı amaçladığını söyledi.

Baro Başkanı Çıtırık: Eğitimcilerin iş güvenliği ortadan kaldırılıyor
Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul müdürlerine yönelik uygulamalarına tepki gösterdi. Çıtırık, son gelişmelerin eğitimcilerin iş güvenliğini ortadan kaldırmayı amaçladığını söyledi.

Adana'da okul müdürlerinin görevlerine devam edebilmeleri için tabi tutuldukları puanlamada haksızlık yapıldığını ileri süren Eğitim- Sen, Türk Eğitim-Sen ve Kamu Sen üyesi bir grup eğitimci, Adana Barosu’nu ziyaret ederek Mengücek Gazi Çıtırık’a yaşananları anlattı. Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Selahattin Dolgun, okulların açılmasına çok kısa bir zaman kaldığı günlerde kamu yararı gözetilmeksizin, keyfiyete dayalı bir şekilde kadro tasfiyesine yol açan uygulamalar yapıldığını belirtti. Ülkede hak-hukuk kavramlarının içinin tamamen boşaltıldığını ifade eden Dolgun, Milli Eğitim’de kıyım yapıldığını söyledi. Okullarda 4 yılını tamamlayan okul müdürlerinin göreve devam edebilmeleri için yönetmelik gereği puanlamaya tabi tutulduklarını anımsatan Dolgun, burada da liyakat ve tecrübe sahibi yöneticilerin sadece yandaş olmadıkları, dik ve onurlu durdukları için yeniden görevlendirilmediklerini bildirdi.

Adana'da 442 müdürün sadece 152'sine 75 ve üzerinde puan verildiğini anlatan Dolgun, "Yıllarını yöneticiliğe vermiş 290 müdür görevlendirme ilçe müdürleri ve Danıştay kararı gereği atamaları iptal edilmiş şube müdürleri tarafından değerlendirilerek görevlerine son verilmiştir." diye konuştu.

"MİLLİ EĞİTİMİN HAFIZASI SİLİNMEK İSTENMEKTEDİR"

Baro Başkanı Avukat Mengücek Gazi Çıtırık ise Milli Eğitim konusunun üzerinde titizlikle durulması gereken konulardan biri olduğunun altını çizerek, "Ancak son yıllarda eğitim sistemi ile çok oynanmaktadır. 4+4+4 anlayışı ile milli eğitime büyük zarar verilmiştir. Bu son yaşanan gelişme ise eğitimcilerin iş güvenliğini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Eğitime katkı ve yıllarını vererek emek harcayan isimler tasfiye edilerek adeta milli eğitimin hafızası silinmeye çalışılmak istenmektedir. Gerek kamuoyunun oluşturulmasında gerek yargıda izlenecek hukuki mücadelede eğitimcilerimizin yanında yer alacağımızı ve her türlü yardıma hazır olduğumuzu bildiriyorum." ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Doğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçturDoğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçturGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus YazgilGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus Yazgil​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladı
SIRADAKİ HABER