HaberlerGündemBakan Yazıcı: Merdiven altı kırtasiye ürünleri tercih edilmemeli

Bakan Yazıcı: Merdiven altı kırtasiye ürünleri tercih edilmemeli

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, okulların açılmasına kısa bir süre kala kırtasiye ve okul malzemesi alışverişi yapacak öğrenci velilerine tavsiyelerde bulundu.

Bakan Yazıcı: Merdiven altı kırtasiye ürünleri tercih edilmemeli
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, okulların açılmasına kısa bir süre kala kırtasiye ve okul malzemesi alışverişi yapacak öğrenci velilerine tavsiyelerde bulundu.

Velilerin, kırtasiye ve okul malzemesi alışverişlerinde güvensizlik riski taşıyan ürünlerden korunmak amacıyla yapabilecekleri basit kontroller bulunduğunu belirten Yazıcı, şunları kaydetti: “Kırtasiye ürününü seçerken üretici veya ithalatçısının açık adının ve adresinin bulunduğu ürünler tercih edilmelidir. Tüketicilerimiz, merdiven altı diye tabir ettiğimiz markası ve modeli belli olmayan, üretici veya ithalatçısına dair hiçbir bilgi bulunmayan ürünleri tercih etmemelidirler. Satın alınan kırtasiye ürünlerinde, özellikle boya kalemlerinde, “EN 71 standardına uygundur” ibaresinin bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Oyuncak şeklinde olan veya oyuncak niteliği taşıyan kırtasiye ürünlerinde ise hangi yaş grubuna yönelik olduğuna dair ibarelerin ve diğer uyarıların bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Örneğin, 36 aydan küçük çocuklar için risk oluşturan kırtasiye malzemelerinde bulunan uyarılar yaşanabilecek kazalara karşı dikkate alınmalıdır." ifadelerini kullandı.

Oyuncak şeklinde olan kırtasiye ürünlerinde “CE” markasının bulunup bulunmadığını kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çeken Yazıcı şöyle devam etti: "Bununla birlikte, tüketicilerimiz bu süreçte güvenliğinden şüphe duyduğu ürünleri, www.gtb.gov.tr ve www.tuketici.gov.tr web adresleri üzerinden veya twitter.com/etuketici ile facebook.com/etuketici sosyal medya hesapları aracılığıyla, denetlenmesi ve önlem alınması amacıyla Bakanlığımıza bildirebileceklerdir.”

İLGİLİ HABERLER

PKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vuruldu
SIRADAKİ HABER