HaberlerGündemBakan Varank: Türkiye dünyanın en büyük grafen üretim merkezlerinden olacak

Bakan Varank: Türkiye dünyanın en büyük grafen üretim merkezlerinden olacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Grafen Seri Üretim Tesisi ile Türkiye’nin grafeni seri üretebilen 10 ülkeden biri konumuna geldiğini belirtti.

Bakan Varank: Türkiye dünyanın en büyük grafen üretim merkezlerinden olacak

Bakan Varank, İvedik Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) Nanografi Firması Grafen Seri Üretim Tesisi’nin açılış törenine katıldı.

Çelikten 200 kat daha mukavemetli

Türkiye’nin bu yatırımla grafeni seri üretebilen 10 ülkeden biri konumuna geldiğini belirten Varank, grafenin çelikten 200 kat daha mukavemetli, bakırdan da yüzlerce kat daha iletken, bir o kadar da esnek ve hafif bir malzeme olduğuna dikkat çekti.

Varank, "Sergilediği mukavemet, esneklik, termal ve elektriksel iletkenlik özellikleriyle çok farklı sanayi alanında kullanılabiliyor. Tek atom kalınlığında, 2 boyutlu bir nano malzeme olarak nano teknolojinin en kritik bileşenlerinden biri olarak gösteriliyor." dedi.

Grafenin getireceği kolaylıkları anlatan Varank, "Grafen sayesinde, daha uzun ömürlü malzemeler, ultra hızlı şarj edilebilen bataryalar, daha hızlı ve hafif uçaklar, vücuttaki nöronlara bağlanabilen biyonik cihazlar üretilebilecek. Vücut elektriğini okuyup değiştirerek gerçek zamanlı tedavi sağlayan bioelektronik tıbbi teknolojiler geliştirilebilecek. Korozyon, ısınma ve iletim sorunlarına da çözümler getirilebilecek. Bu malzemenin üretimi kolay değil." diye konuştu.

Varank, "Dünyanın grafen alanında en kapsamlı işbirliği platformu olan Grafen Konseyi’nin yayımladığı '2020 Grafen Araştırma Raporu' sektörün geniş bir fotoğrafını çekiyor. Rapora göre grafen sektörünün karşılaştığı sorunların başında maliyet, seri üretim kabiliyeti, standart ve sertifikasyon sorunları geliyor. Ayrıca, çevreci bir model oluşturulması, uygun üretim ve maliyet yönetimine sahip olunması üstesinden gelinmesi gereken büyük zorluklar. Bu zorlukları nedeniyle grafen, dünyada en çok Ar-Ge yatırımı yapılan ürünlerden birisi. Nanografi firmamız, bu olağanüstü malzemenin hem özgün bir yöntemle hem de standartlara uygun bir şekilde seri üretimini gerçekleştirdi." ifadelerini kullandı.

"Tesis, kapasitesi ile dünyanın en büyük grafen üretim merkezlerinden biri olacak"

Açılışını yaptıkları yatırım ile Türkiye'nin, grafeni seri üretebilen 10 ülkeden biri konumuna geldiğini söyleyen Varank, "Çevre dostu yöntemlerle, düşük maliyetli ve endüstriyel boyutta üretim yapacak bu tesis, kapasitesi ile dünyanın en büyük grafen üretim merkezlerinden biri olacak.  Nanografi firmamızın bu tesiste, üretim cihazları ve üretim teknolojisi anlamında yurtdışına bağımlılığı bulunmuyor. Yabancı bir şirketin üretim lisansına bağlı olmadan, kendi kaynaklarımızla grafeni üretebiliyor olmamız, ülkemiz adına son derece gurur verici." şeklinde konuştu.

Varank, tesisin ürettiği grafen destekli endüstriyel ürünlerinin şimdiden 80’den fazla ülkeye ihraç edildiğini bildirdi.

Üretilen grafen sayesinde yüksek nitelikli kaplama ürünlerinin de Nanografi tarafından geliştirildiğini belirten Varank, "İleri malzeme teknolojileri alanındaki yetkinlik, ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikteki ürünlerin yerlileştirilmesine de imkan tanıyor. Savunma sanayii, otomotiv ve havacılık projelerine katkı sağlamla kalmıyor, talebe özel grafen destekli uygulamaları da geliştiriyor. Öyle ki, geliştirilen ürünlerin ticarileşmesine ve ilk siparişlerin alınmasına da tanıklık ediyoruz." dedi.

Nanografi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatçı da Grafen Seri Üretim Tesisi’nin Türkiye’nin ilk, bölgenin ise en büyük hacimli nanoteknoloji yatırımı olacağını söyledi. Bu yatırımla yıllık grafen üretimlerinin 100 tonun üzerine çıkacağını vurgulayan Ahlatçı, "Kurduğumuz üretim hattı dünya genelinde grafen üretiminin zorluklarının çözüldüğü, standart kaliteyle kullanıcı dostu bir modele sahiptir. Bunu ihtiyaç halinde hızlı şekilde çok daha büyük hacimlere göre ulaşılabilir şekilde tasarladık." diye belirtti.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER