HaberlerGündemBakan Selçuk: Türkçe'den başka hiçbir dil ana dil olarak okutulamaz

Bakan Selçuk: Türkçe'den başka hiçbir dil ana dil olarak okutulamaz

​Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Siirt Milletvekili Sıddık Taş'ın soru önergesine yanıt olarak, "Türkçe'den başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez." dedi.

Bakan Selçuk: Türkçe'den başka hiçbir dil ana dil olarak okutulamaz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, HDP Siirt Milletvekili Sıddık Taş'ın soru önergesine yanıt verdi.

Taş önergesinde, “Anadilde eğitim hakkının sağlanması hususunda bakanlığınız bünyesinde hangi çalışmalar yapılmakta?”, “Anadilde eğitim hakkı anayasal güvence altına alınacak mıdır?” sorularını yöneltti.

 Bakan Selçuk, bu önergeye yanıt olarak Anayasa’nın 42’nci maddesine atıfta bulundu ve "Türkçe'den başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez." karşılığını verdi.

Anayasa’nın "Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi" başlıklı 42. Maddesi'nde ise şöyle deniliyor: 

"Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez. Eğitim ve öğretim kurumlarında okutulacak yabancı diller ile yabancı dille eğitim ve öğretim yapan okulların tabi olacağı esaslar kanunla düzenlenir. Milletlerarası antlaşma hükümleri saklıdır."

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER