HaberlerGündemBakan Karaismailoğlu: "Türkiye-Irak arasında doğrudan demiryolu bağlantısı önceliğimizdir"

Bakan Karaismailoğlu: "Türkiye-Irak arasında doğrudan demiryolu bağlantısı önceliğimizdir"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Irak halkının refahını ve yaşam kalitesini arttıracak projeleri gerçekleştirmek istiyoruz." dedi.

Bakan Karaismailoğlu: "Türkiye-Irak arasında doğrudan demiryolu bağlantısı önceliğimizdir"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Irak Ulaştırma Bakanı Nasser Bandar ve heyeti ile İstanbul'da bir görüşme gerçekleştirdi.

Bakanlığın web sitesindeki bilgilendirmeye göre Irak'ın altyapı geliştirme hamlesinde güçlü işbirlikleri kurmayı amaçladıklarını belirten Karaismailoğlu, Türkiye-Irak arasında doğrudan demiryolu bağlantısı kurulmasının da öncelikleri olduğunu kaydetti.

Bakan Karaismailoğlu, salgın gibi küresel krizlerin etkilerinin ancak komşular arası yapılan dayanışma ve işbirliği ile azaltılabileceğini belirterek; Irak'ın altyapı geliştirme hamlesinde güçlü işbirlikleri kurmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Karaismailoğlu, "Bu süreçte hem kamu sektörü olarak hem de özel sektör paydaşlarımızla Irak'taki muhataplarımızla bir araya gelerek Irak halkının refahını ve yaşam kalitesini arttıracak projeleri birlikte gerçekleştirmek istiyoruz. Bugün Iraklı mevkidaşım ile bu bağlamda ulaştırma ilişkilerimizi etraflıca ele alacağız. Ulaştırmanın alt sektörleri itibariyle karayolu, demiryolu ve sivil havacılık alanlarında önümüzdeki dönemde birlikte atacağımız adımları tartışacağız." dedi.

Türkiye-Irak arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmek istediklerini belirten Irak Ulaştırma Bakanı Nasser Bandar ise "Demiryolu, havayolu alanlarında önemli çalışmalar yapacağız. Demiryolu çalışmalarımız hali hazırda devam ediyor. En kısa zamanda iki ülke arasında transit yolu açılması da en büyük temennimiz." ifadelerine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER