HaberlerGündemBakan Güler: Kadına şiddeti sadece kolluk gücü önleyemez

Bakan Güler: Kadına şiddeti sadece kolluk gücü önleyemez

İçişleri Bakanı Muammer Güler, kadına yönelik şiddetin önlenmesinin sadece kolluk gücünün yürüteceği bir hizmet olmadığını söyledi. Güler, "Bu süreç aynı zamanda kurumlar arası işbirliğini zaruri kılan bir süreçtir. Bu kapsamda jandarma, emniyet ve bakanlıklar arasında protokol imzalandı." dedi.

Bakan Güler: Kadına şiddeti sadece kolluk gücü önleyemez
İçişleri Bakanı Muammer Güler, kadına yönelik şiddetin önlenmesinin sadece kolluk gücünün yürüteceği bir hizmet olmadığını söyledi. Güler, "Bu süreç aynı zamanda kurumlar arası işbirliğini zaruri kılan bir süreçtir. Bu kapsamda jandarma, emniyet ve bakanlıklar arasında protokol imzalandı." dedi.

Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Kolluk Uygulamaları Semineri İstanbul Grand Cevahir Otel'de başladı. Çok sayıda yabancı ülke ordusundan gelen temsilcinin de katıldığı seminere İçişleri Bakanı Muammer Güler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu katıldı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, suç korkusuna kadınların daha fazla kapıldığını belirterek, şiddet konularının önlenmesinde kurumlar arasında işbirliğinin öneminin altını çizdi. Kolluk güçlerinin bu konuda tek başına etkili sonuç almalarının mümkün olmadığını belirten Güler, "Kadına yönelik şiddette kadının yaşayacağı suç korkusunun ortadan kaldırılması, kolluğun sunacağı hizmet kalitesiyle de yakından ilgilidir. Şunu da ifade etmek istiyorum; kadına yönelik şiddetle mücadele sadece kolluğun yürüteceği bir hizmet değildir. Aynı zamanda kurumlar arası işbirliğini zaruri kılan bir süreçtir. Bu kapsamda jandarma, emniyet ve bakanlıklar arasında protokol imzalandı." dedi.

Şiddete maruz kalmış bir kadının yaşayacağı suç korkusunun, sunulan güvenlik hizmetinin kalitesini belirlemede en önemli etken olduğunu hatırlatan Güler, "Bu bağlamda suç korkusunun kaynağı, bireylerin potansiyel suçlulara karşı koyamayacak zayıf ve direnemeyecek kadar kırılgan olmaları ve bu nedenle kendilerini bir çok suçun potansiyel mağduru olarak görmeleridir. Bu bakış açısına göre en savunmasız ve en zayıf gurubu kadınlar ve yaşlılar gibi genel nüfus içinde fiziksel olarak daha zayıf ve kırılgan olan insanlar oluşturmaktadır." ifadesini kullandı.

Seminerde konuşan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu da, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarının dünyada kabul edilemez bir sosyal bozulmanın alarmını verdiğini kaydetti. Kalyoncu, "Kadına yönelik ayrımcılık insan haklarını yönelik en büyük ihlallerden birisidir. Sahip olunan güç ve kudretin başka bir insan ya da gruba karşı uygulanması olan şiddet, sağlıklı bir toplumun oluşmasının önündeki en büyük engeli de oluşturmaktadır." dedi.

Kolluk personelinin evrensel değerlere göre hareket edememesi, kolluk güçlerinin empati yapamaması ve gerekli iletişim kurulamıyorsa zaten başlangıçta bir çok şeyin kaybedildiğini anlatan Kalyoncu, "Jandarma Genel Komutanlığı'nca kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması amacıyla kendi rütbeli personelimiz ve erbaş ve erlerin eğitilmesi yanında sorumluluk alanımızda hizmet sunduğumuz vatandaşlara da farkındalık yaratılması hedeflenmektedir." ifadelerini kullandı. Kalyoncu, önleyici hizmetler yanında diğer ilgili birimlerle de koordineli olarak gereken çalışmaların sürdürüldüğünü anlattı.

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan İtalya Başbakanı Conte ile görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan İtalya Başbakanı Conte ile görüştüDiyanet İşleri Başkanı Erbaş, Suriye İslam Meclisi Başkanı Rufai ile görüştüDiyanet İşleri Başkanı Erbaş, Suriye İslam Meclisi Başkanı Rufai ile görüştüTürkiye'de 169 kişi daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiTürkiye'de 169 kişi daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiBirçok suçtan aranması bulunan şahıs yakalandıBirçok suçtan aranması bulunan şahıs yakalandıTemiz Toplum Derneği: Devlet evsizler için kalıcı çözüm sağlamalıTemiz Toplum Derneği: Devlet evsizler için kalıcı çözüm sağlamalı
SIRADAKİ HABER