HaberlerGündemBakan Akar: Demokrasi havarileri artık ikiyüzlülüğü bırakmalı

Bakan Akar: Demokrasi havarileri artık ikiyüzlülüğü bırakmalı

​Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Avrupa Birliği insan hakları diyor. Gara’da şehit edilen masum, silahsız vatandaşlarımızın yaşam hakkı ne olacak? Demokrasi havarileri artık ikiyüzlülüğü bırakmalı." dedi.

Bakan Akar: Demokrasi havarileri artık ikiyüzlülüğü bırakmalı

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri Orduevi'ndeki tablet dağıtım törenine katılarak bir konuşma yaptı.

Son örneği Gara’da olan PKK’nin caniliğini, alçaklığını herkesin görmesi gerektiğini belirten Akar, "Fakat içimizdeki ve dışarıdaki bazı gafil ve hainler bu gerçeği görmemekte ısrar ediyor. Yalanları sis perdesi ile kapatmaya çalışıyorlar ama güneş balçıkla sıvanmaz. Gara’da cani, katil PKK masum, silahsız 13 evladımız ile 3 kahraman silah arkadaşımızı şehit etti."

Hiçbir şeyin bu gerçeğin üzerini örtemeyeceğini vurgulayan Bakan Akar, "Avrupa Birliği insan hakları diyor. Gara’da şehit edilen masum, silahsız vatandaşlarımızın yaşam hakkı ne olacak?" diye sordu ve şunları ekledi:

Demokrasi havarileri artık ikiyüzlülüğü bırakmalı. Tüm dost ve müttefiklerimizden, insani değerleri savunan herkesten teröre ve PKK terör örgütüne karşı, 'ama'sız, 'fakat'sız bir irade sergilemelerini bekliyoruz. ABD’nin DEAŞ’la mücadele bahanesiyle YPG’ye destek vermesini kesinlikle yanlış buluyoruz. Çünkü PKK eşittir YPG, bunların hiçbir farkı yok. Adları değişse de hepsi terörist. Bunun son örneği Gara’da 16 şehidimizin katili sözde Kamışlı YPG sorumlusunun Gara’ya PKK sorumlusu olarak gelmesidir.

Türkiye'nin bölgesindeki ve dünyadaki tüm sorunların barışçıl yöntemlerle çözümünden yana olduğunu belirten Akar, Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki sorunların da diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Bunun için çabaladıklarını ifaden eden Akar, "Bu çerçevede komşumuz Yunanistan’la olan görüşmelerimiz devam ediyor. Tüm yapıcı yaklaşımlarımıza rağmen maalesef birtakım olumsuz açıklama, eylem ve tacizlerle de karşılaşıyoruz. Bu tehdit dili ve tacizler kabul edilemez ve hiçbir yere götürmez. Tehdit dili, provokasyon ve gerilimi artırıcı girişimlerin yanı sıra, silahlanma gayretlerinin en büyük zararının da Yunan halkına olacağı görülmelidir." diye konuştu.

Ege’de bilimsel araştırma yapan TCG ÇEŞME gemisine Yunan F-16’ları tarafından yapılan tacize değinen Akar, buna ilişkin gerekli cevapların verildiğini vurguladı.

Bu tutumun iyi komşuluk ilişkilerine uygun olmadığını bir kere daha ifade eden Akar, "Ayrıca Yunanistan, Türkiye ile problemlerini Türkiye-AB veya Türkiye-ABD problemi haline getirmeye çabalıyor. Bu durum ne hukuki ne de ahlaki. Israrla ifade ediyoruz ki bizim kimsenin hakkında, hukukunda, toprağında, suyunda gözümüz yok. Ancak kendi haklarımızdan da asla vazgeçmeyiz. Kıbrıs dahil mavi vatanımızdaki hak, alaka ve menfaatlerimizi korumakta azimliyiz, kararlıyız ve buna muktediriz. Bu çerçevede, tamamen eğitim amaçlı, planlı Mavi Vatan tatbikatının icrası da başarıyla devam etmektedir." şeklinde konuştu.ABD’den Patriot, Fransa-İtalya’dan SAMP-T almak istediklerini ancak bunun, çeşitli nedenlerle mümkün olmadığını ifade eden Akar, "Bunun üzerine istediğimiz şartları sağlayan Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini satın aldık.  S-400 millî bir meseledir, Türkiye bu tercihi ile egemenlik hakkını kullanmıştır. 'Türkiye’nin son 10 yılda Patriot alımı konusunda fırsatı olmasına rağmen S-400 almayı seçtiği' yönündeki ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. 10 yıl boyunca ABD tarafına sunulan tekliflerimizde vurguladığımız, teknolojik iş birliği, erken teslimat ve uygun fiyat beklentilerimize yeterli ve uygun cevaplar alınamamıştır.  Problemlerin çözümü için muhataplarımıza yazdığımız mektuba da henüz yanıt verilmemiştir." ifadelerini kullandı.Akar, 15 Temmuz’dan itibaren Türk Silahlı Kuvvetlerinden 21 bin 194 kişinin ihraç edildiği bilgisini paylaştı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER