HaberlerGündemBakan Akar Bağdat ve Erbil ziyaretlerini değerlendirdi

Bakan Akar Bağdat ve Erbil ziyaretlerini değerlendirdi

​Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile Irak ve Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimine yaptığı resmî ziyaretlerin ardından değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Akar Bağdat ve Erbil ziyaretlerini değerlendirdi

Millî Savunma Bakanı Akar, Bağdat ve Erbil'deki temaslarının ardından Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğuna gelerek yaptığı ziyaretleri değerlendirdi.

Bakanlıktan yer alana habere göre gerek Bağdat gerekse Erbil’deki görüşmelerinin olumlu ve yapıcı geçtiğini ifade eden Bakan Akar, PKK ile mücadele ve güvenlik konuları başta olmak Türkiye ve Irak arasındaki konulara ilişkin karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Görüşmelerin sonucunda görüşlerinin ve yaklaşımlarının birbirine çok yakın olduğunu görmekten memnun olduklarını bildiren Akar, "Birçok konuda mutabık kaldık. Bu konuları da önümüzdeki günlerde çalışmak suretiyle hem Irak’ın hem Türkiye’nin güvenliği bakımından alınması gereken tedbirleri almak konusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz." diye konuştu.

 Irak’ın farklı güçler tarafından bir rekabet alanına dönüştürülmek istenmesi konusunun da görüşmeler sırasında gündeme geldiğini dile getiren Bakan Akar, bunu arzu etmediklerini ve uygun olmadığını da değerlendirdiklerini kaydetti.

"İş birliğini geliştirecek şekilde bir sonuca ulaşmış bulunuyoruz"

Bazı zorluklar ve güçlüklerin olduğunu ancak bunların diyalog, konuşmalar, görüşmeler yoluyla çözülebileceğine de inandıklarını vurgulayan Akar, "Irak coğrafyası özel ve güzel bir coğrafya. Bu coğrafyanın teröristlerden kurtularak bir an önce sulha-sükûna kavuşarak bir güven ve refah ülkesi hâline dönüşmesi gayet mümkün. Bu konudaki çalışmalara her türlü katkıyı sağlayacağımızı da görüşmelerimizde defaten söyledik. Biz buradaki görüşmelerimizle Sayın Cumhurbaşkanımızın Irak Başbakanı Kazımi ile yaptığı görüşmede çizdikleri çerçevenin içini doldurmaya çalıştık. Birçok konuda karar aldıkları için buradaki görüşmelerimizde kolaylıkla ilerleyebildik. Geldiğimiz nokta itibarıyla iki ülkenin yararına olacak, iş birliğini geliştirecek şekilde bir sonuca ulaşmış bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

 Türkiye’nin tüm komşularının toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu, kendileri için esas olanın Türkiye-Irak sınırının güvenliği ile bölgedeki vatandaşların rahat ve huzuru olduğunu ifade eden Akar, bu konuda kararlı olduklarını bir kez daha burada ifade ettiklerini aktardı.

"PKK ve onlara yardım edenlere gerekli faaliyetleri yapacağımızı ifade ettik"

Akar, "Terörle mücadele konusunda, başta PKK ve onlara yardım edenler dâhil gerekli faaliyetleri yapacağımızı ve bunlara son verme konusunda azimli, kararlı ve buna muktedir olduğumuzu da muhataplarımıza uygun şekilde ifade ettik. Bu konudaki çalışmalarımız aralıksız devam ediyor." diye belirtti.

Akar, "Şu anda PKK terör örgütüne çok ciddi baskı uyguladığımızı, onları âdeta adım adım takip ettiğimizi, en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar bu mücadelemizin devam edeceğini, artık ülkemizi, asil milletimizi bu beladan kurtaracağımıza yönelik kararlılığımızı da bu görüşmeler sırasında tekrar tekrar dile getirdik." diye ekledi.

"Karşılıklı heyetler arası görüşmelere devam edeceğiz"

Akar, şunları kaydetti:

Anlattıklarımız muhataplarımız tarafından dikkatle dinlenildi ve not alındı. Onların da bizimle benzer şekilde düşündüklerini gördük. Önümüzdeki günlerde ne yapılacağı konusunda kendileriyle konuştuk, görüştük. Yapacağımız çalışmaları sürdüreceğiz, karşılıklı heyetler arası görüşmelere devam edeceğiz. Bunların da kısa zamanda araziye çok olumlu şekilde yansıyacağına inanıyorum.

"Araziye olumlu yansımasından" kastının ortak bir operasyon olup olmadığının sorulması üzerine Bakan Akar, "Başlangıçtan bugüne böyle bir şey söylemek yerine, karşılıklı bilgi alışverişimizi sürdüreceğiz, bilgi değişimi konusunda uygun mekanizmaları kuracağız. Bu çalışmalarımızın etkinliğini artırmak için de iş birliğimizi gece-gündüz sürdüreceğiz. Bu konuda taraflar iradelerini ortaya koydular. Bu konuda özellikle bölgesel yönetimin iradesinin çok değerli, anlamlı ve saygıdeğer olduğunun da altını çizerek belirtmek istiyorum." yanıtını verdi.

Irak Silahlı Kuvvetlerinin yeniden yapılanma sürecinin devam ettiğini hatırlatan Akar, bu konuda Irak ordusuna destek sağlayacaklarını ifade etti.

Ayrıca NATO’daki bilgi ve tecrübelerini de Iraklı kardeşlerine aktarmaya gayret göstereceklerini, görüşmelerde gündeme getirdiklerini bildiren Akar, ortak eğitimler, tatbikatlar yapacaklarını, ayrıca dil eğitimi konusunda da Irak ile mutabakata vardıklarını kaydetti.

"Sincar çevresinden tamamen ayrılmadığına dair bilgilerimiz var"

Sincar’daki son durumu değerlendiren Akar, "Görüşmelerimizde Sincar konusunu da gündeme getirdik, bazı bilgileri aldık. Şu an içinde bulunduğumuz durumda teröristlerin özellikle Sincar çevresinden tamamen ayrılmadığına dair bilgilerimiz var. Bu konuda özellikle Bağdat yönetimi, çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ettiler.  ‘Önümüzdeki dönemde alınacak bazı tedbirlerle teröristlerin buradan çıkmaları sağlanacak’ diye bilgi verdiler. Olayları yakinen takip ediyoruz. Bu konuda herhangi bir şekilde bizden yardım, destek isterlerse bunu da sağlamaya hazır olduğumuzu kendilerine ifade ettik." diye konuştu.

"Hem bölgesel yönetim hem de Bağdat ile yapacağımız iş birliği sonucunda teröristlerin sonunu getirmekte kararlı olduğumuzu buradan söyleyebiliriz." diyen Akar, Türkmenlerle yaptığı görüşmeye ilişkin, "Kendileriyle güzel bir sohbeti gerçekleştirdik, sorunlarını dinledik. Notlarımızı, raporlarını aldık, bazı planlar yaptık. İnşallah bunları önümüzdeki günlerde uygulamaya geçirerek buradaki kardeşlerimizin hayatını rahatlatacağız. Onların daha güvende ve rahat yaşamaları için yapılması gereken ne varsa, gerek bölgesel yönetim gerek merkezi yönetim tarafından alınması gereken ne tedbirler varsa bunları uygun şekilde iletip takip edeceğiz. Buradaki Türkmen kardeşlerimiz için inşallah gelecek dönemde olumlu gelişmeler olacak." ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER