HaberlerGündemAzerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç.dr. Necibe Nesibova;

Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç.dr. Necibe Nesibova;

Türkiye’de eğitim gören Azerbaycanlı üniversite öğrencilerin sorunlarını dinlemek için Doğu Anadolu Bölgesini gezen Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç.Dr. Necibe Nesibova, üniversitelerin sayısının arttığını fakat yurtların sayısının artmadığını söyledi.

Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç.dr. Necibe Nesibova;
Türkiye’de eğitim gören Azerbaycanlı üniversite öğrencilerin sorunlarını dinlemek için Doğu Anadolu Bölgesini gezen Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç.Dr. Necibe Nesibova, üniversitelerin sayısının arttığını fakat yurtların sayısının artmadığını söyledi.

Atatürk Üniversitesi’nde eğitim gören Azerbaycanlı öğrencilerle görüşmek için Erzurum’a gelen gezen Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç.Dr. Necibe Nesibova, öğrencilerin sorunlarıyla yakından ilgilenmek, problemlerin çözümünde yardımcı olmak için gezdiğini ifade etti. Eğitim Müşaviri Doç.Dr. Necibe Nesibova, “Dün öğrencilerimle görüştüm onların problemlerini dinledim. Açıkça ifade etmek isterim ki son yıllarda tek Erzurum’da değil Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün illerinde yeni açılan üniversitelerimiz olsun eskiden beri faaliyetlerde olan üniversitelerimizde olsun, bütün üniversitelerde öğrencilerimizin sayısı günden güne artmaktadır. Bunun en büyük sebebi de bizim gerçekten de ulu önderimizin dediği gibi ‘Bir Milletin İki Devlet Olmasından İleri gelir’ yani bizim çocuklarımız aynı milletin çocuklarıdır. Velilerde çocuklarının buraya yabancı bir ülke görmedikleri ve burada daha rahat ettikleri için herkes rahat rahat Türkiye’de çocuğunun eğitim görmesini tercih etmektedir. Biz 70 senedir Türkiye’ye hasret kaldık. Türkiye’deki öğrencilerimizde söylüyorum. Öğrenci yaşlarımızda Türkiye’ye gelmek, eğitim görmek ve çalışmak bunları hayal bile edemezdik. Ama çok şükürler olsun ki 70 seneden sonra da olsa bu ilişkilerimizle kapılar açıldı. İlişkilerimiz günden güne daha ileriye gitti ama ben eğitimci olduğum için bu ilişkilerin içerisinde en çok değerlendirdiğim ilişkiler eğitim ilişkileridir. Ayrıca öğrencilerimize burada sahip çıkan insanlara hiçbir resmi görevi olmayan, sadece içinden gelen bir sevgiyle öğrencilerimizi kendi evladı gibi görüp onlara yardım eden Türkiyeli kardeşlerimize teşekkür ederim. Türkiye Cumhuriyetinde, Erzurum’da bunu hissetmedim ama bizim son yıllarda üniversitelerin sayısı artık çoğalmaya başladı. Ama ne olurdu ki bunların yanında bir de yurtlar yapılsaydı. Çünkü yeni üniversiteler açılıyor ama yurtların sayısı artmıyor. Eğer bana sorsanız en büyük sorun yurt sorunu derdim. Kardeş cumhuriyetten gelen çocuklarında kalacak yerlerini düşünseler çok iyi olur.” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Mardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildi
SIRADAKİ HABER