HaberlerGündemAtay, “sigara Yasağında İhlal Oranı Yüzde 50"ye Ulaştı”

Atay, “sigara Yasağında İhlal Oranı Yüzde 50"ye Ulaştı”

Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Eralp Atay, sigara yasağında işletmelerin yüzde 50’ye yakınında ihlal yapıldığı ve yüzde 42,7’sinin ise hiç denetim görmediğini belirtti.

Atay, “sigara Yasağında İhlal Oranı Yüzde 50"ye Ulaştı”
Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Eralp Atay, sigara yasağında işletmelerin yüzde 50’ye yakınında ihlal yapıldığı ve yüzde 42,7’sinin ise hiç denetim görmediğini belirtti.

Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Eralp Atay, yaptığı açıklamada; “31 Mayıs Tütünsüz Dünya Günü öncesi Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) bileşenlerini oluşturan uzmanlar bir araya gelerek sigara yasası ihlallerini değerlendirdi ve yapılan çalışmaları masaya yatırdılar. 4 yıl önce 4207 sayılı yasanın genişletilmesiyle getirilen yasakların her geçen gün daha az uygulandığı, araştırmalara göre işletmelerin yüzde 50’ye yakınında ihlal yapıldığı, İşletmelerin yüzde 42.7’si hiç denetim görmediği, denetim gördüğünü belirtenlerin yüzde 40,8’inde ve ceza kesilenlerin yüzde 57.1’inde ihlaller devam ettiği belirtildi. Yeni alkol yasaklarını içeren Torba Yasa ile yapılan değişikliklerin, sigara yasaklarındaki uygulama sorunlarını çözemeyeceğini belirten SSUK yetkilileri ‘Sigara mücadelesi alkolden ayrı tutulmalıdır’ görüşünü savundular” dedi.

Kamuya açık kapalı alanlarda sigara yasağında dördüncü yılın dolmak üzere olduğuna işaret eden Atay, “İlk günlerinde çok heyecanla uygulanan bu yasaklar sigara tüketimini yüzde 12 sıklığında düşürmüş, sigara ilişkili hastalık başvurularını yüzde 20 azaltmış ve ülkemize bir çok ödül kazandırmıştı. Ancak son dönemde yasakların uygulanmadığına dair Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi’ne (SSUK) gelen çok sayıda şikâyet ve basında köşe yazarları tarafından dile getirilen uygulama sorunları, tekrar harekete geçmek gerektiğini gösterdi.Aldığı şikâyetler ve yaptığı gözlemler üzerine çalışmalara başlayan SSUK bünyesindeki dernekler, uygulamada yaşanan sorunları araştıran yeni araştırmalar yaptı. Ancak birçok dünya ülkesine örnek gösterilerek hayata geçirilen kapalı alanlarda sigara yasağı ve reklam yasakları, uygulama aşamasında hayal kırıklığı yarattı. Yapılan araştırma sonuçları, yasakların uygulamasında ciddi sorunlar olduğunu ortaya koyarken uzmanlar devletin yetkili mercilerini tekrar harekete geçmeye çağırıyor. Denetim ve ceza sistemimiz caydırıcı değil. İşletmelerde ihlal oranı yüzde 50’ye varıyor” şeklinde konuştu.

“TÜTÜN VE ALKOL MÜCADELESİNİ YÖNTEMLERİ FARKLIDIR”

Tütün ve alkol mücadelesi yöntemlerinin farklı olduğunu savunan Atay, şunları söyledi: “4207 sayılı yasada değişiklik yapan torba yasada Torba yasada daha önce tütün için yapılmış her madde aynen alkole uygulanmıştır ve artık alkol tütün ile birlikte anılmaktadır. Tütün kontrolüne emek vermiş bütün bilim insanları ve hukukçular iki konunun aynı şemsiye altında değerlendirilmesine karşı olup, özellikleri, kullanım sıklığı ve toplumdaki normları çok farklı olan maddelerin mücadele yöntemleri de farklı olduğu belirtilmektedir. Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi, kurulduğu 1995 yılından bu yana dünyada ve Türkiye’de 40’dan fazla sivil toplum ve kamu kurumu bileşeni ile tütün kontrolünün koşulsuz ve sürekli savunucusu olmuştur. Gözlemleri, öngörüleri, bilimsel kanıt üretimleri ile her zaman bilimi toplumla yaklaştırmaya çalışmıştır. Ülkemizde, bugün, tütün kontrolünün güçlenmesine gereksinim bulunmaktadır. SSUK, birikimlerinin topluma ulaşması için dün olduğu gibi bugün de tütün kontrolü amaçlı çalışmayı, üretmeyi sürdürmektedir”

İŞLETMELERDE ALKOL SATIŞI İHLAL ORANINI ARTTIRAN FAKTÖR DEĞİL

Reklam Yasaklarına Uyumu araştıran çalışmaya göre ihlal oranı yüzde 91,4’dür. Türk Toraks Derneği ve Sağlık Enstitüsü Derneği tarafından, 7 kent merkezinde gerçekleştirilen, ‘Sigara ile ilgili reklam yasaklarına uyumu’ inceleyen diğer bir araştırma ise daha kötü sonuçlar ortaya koydu.

Ankara, Aydın, Diyarbakır, Gebze, İstanbul, Kayseri, Van illerinde, yürüme turu ile belirlenen, 10 veya daha az satış noktasında gözlem yapılması, gözlem formlarının doldurulması ve fotoğraf ile belgelenmesi yöntemiyle gerçekleştirilen çalışmanın sonuçlarını açıklayan Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Osman Elbek; “Maalesef yasaya aykırı olarak satış noktalarının yüzde 65.5’unda sigaraların işletme dışından görüldüğünü, yüzde 43’ünde uygun olmayan fiyat bildirimi olduğunu, yüzde 29.3’ünde sigaraların birden fazla noktada satışa sunulduğunu, yüzde 25.9’unda satış ünitesi üzerinde reklam unsurunun bulunduğunu ve yüzde 20.7’sinde müşterilerin erişimine açık olduğunu saptadık. Araştırmamızda toplamda reklam ihlalini yüzde 91.4 oranında bulduk. Biz yaşanan bu ihlallerin nedenini yasaya uyumu denetleyecek bir mekanizmanın geliştirilmemiş olmasına bağlamaktayız. Tütün kontrolü için yapılan katkılar hiç şüphesiz ki sağlığa olumlu katkı sağlayacaktır ancak sonuca ulaşmak için yazılan kanunlar uygulanmak ister. Sunulan çalışmalardan kanunların iyi uygulanmadığını görmekteyiz. Uygulamayı geliştirmek zorundayız” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Meteorolojiden Bitlis için fırtına ve çığ uyarısıMeteorolojiden Bitlis için fırtına ve çığ uyarısıAnkara Valiliğinden vatandaşlara "buzlanma ve don" uyarısıAnkara Valiliğinden vatandaşlara "buzlanma ve don" uyarısıÇöken binanın altında kalan kadın hayatını kaybettiÇöken binanın altında kalan kadın hayatını kaybettiMARSU’dan, birer gün arayla aynı aboneye iki fatura haberine ilişkin açıklamaMARSU’dan, birer gün arayla aynı aboneye iki fatura haberine ilişkin açıklamaÇöken binanın altında kalan anne ve 3 çocuğu yaralandıÇöken binanın altında kalan anne ve 3 çocuğu yaralandı
SIRADAKİ HABER