HaberlerGündemAstronot veya kozmonot nedir?

Astronot veya kozmonot nedir?

Uzaya yolculuk yapmak amacıyla eğitilmiş insanlara astronot veya kozmonot denir. Aralarındaki tek fark, Amerika'da uzay adamına astronot denirken Rusya da kozmonot diye isimlendirilmesidir.

Astronot veya kozmonot nedir?

Kozmonotlar sadece RSA (Rus Uzay Ajansı) tarafından eğitilir ve sertifikalandırılır. Astronotlar ise NASA (Amerikan Uzay Ajansı), JAXA (Japon Uzay Ajansı), ESA (Avrupa Uzay Ajansı), veya CSA (Çin Uzay Ajansı) tarafından eğitilip sertifikalandırılır. Kozmonotlar ve astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu’nda birlikte çalışırlar.

Yuri Gagarin, uzay araştırmalarının önünü açan 12 Nisan 1961’de toplamda 108 dakika süren 327 kilometre yüksekliğindeki yörüngedeki uzay dönüşünü gerçekleştiren ilk insandır.

Gagarin, Vostok-1 uzay aracıyla 108 dakika boyunca yolculuk gerçekleştirmiştir.

İLGİLİ HABERLER

İTTİHADUL ULEMA: Müslümanlar kendi evlerini koruduğu gibi Kudüs'ü de korumalıİTTİHADUL ULEMA: Müslümanlar kendi evlerini koruduğu gibi Kudüs'ü de korumalıDiyarbakır ÖNDER'den mescit karşıtlığına tepkiDiyarbakır ÖNDER'den mescit karşıtlığına tepkiDiyarbakır'da kaza: 5 ölü 3 yaralıDiyarbakır'da kaza: 5 ölü 3 yaralı​Türkiye'de 65 kişi daha Covid-19 nedeniyle öldü 11 bin 187 yeni vaka görüldü​Türkiye'de 65 kişi daha Covid-19 nedeniyle öldü 11 bin 187 yeni vaka görüldüGaziantep Valisi Gül “kontrollü normalleşme” denetimi yaptıGaziantep Valisi Gül “kontrollü normalleşme” denetimi yaptı
SIRADAKİ HABER