HaberlerGündemAşırı sıcak havalar nörolojik hastaları daha çok etkiliyor

Aşırı sıcak havalar nörolojik hastaları daha çok etkiliyor

Uzm. Dr. Serpil Kıroğlu Yön, nörolojik hastaların çoğunun beslenme ve çevresel faktörlerden etkilendiğini, özellikle aşırı sıcak günlerde bu hastaların beslenme ve yaşantısına dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Aşırı sıcak havalar nörolojik hastaları daha çok etkiliyor
Uzm. Dr. Serpil Kıroğlu Yön, nörolojik hastaların çoğunun beslenme ve çevresel faktörlerden etkilendiğini, özellikle aşırı sıcak günlerde bu hastaların beslenme ve yaşantısına dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Medical Park Samsun Tıp Merkezi, Nöroloji Bölümü'nde görev yapan Yön, “Özellikle yaz mevsimi ile beraber aşırı sıcaklar, kontrolsüz hareket ve aktiviteler, günlük yaşamdaki değişiklikler ile diyete uyulmaması bir inme hastasında, hele de eşlik eden hipertansiyon, kalp hastalığı varsa tekrar felç geçirilmesine sebep olabilir. Özellikle ileri yaştaki demans hastaları susuzluk, aşırı sıcaklara çok hassastır. Bu hastalarda beslenme yetersizliği ya da zorluğu da çok sık bir sorundur. Bu beslenme, sıvı alım yetersizliğine bağlı olarak tansiyon düşüklüğü, kanda saptanan bir sodyum, potasyum bozukluğu, hastada bilinç bozukluğu ya da yeni bir felçmiş gibi bulgu verebilir.” dedi.

Dr. Serpil Kıroğlu Yön, şöyle devam etti: “Demans hastaları için evinden, güvendiği ilgilenen kişiden ayrılık, eşinin vefatı, yaşadığı ortamda güvenlik unsurlarına dikkat edilmesi hastanın yaşam konforunu, takibini etkileyen en önemli faktörlerdendir. Yine migren hastaları düzenli uyku, düzenli beslenmeye dikkat etmeli, baş ağrısını artırabilecek yiyeceklerden ve aktivitelerden kaçınmalı. Günlük yaşamdaki hareketlilikle yorgunluk, uyku bozukluğu, uzun süre bilgisayar başı kalma, bir de ilaç dozu aksatılıyorsa epilepsi hastalarında yeni bir nöbet tetiklenebilir.”

Nörolojik hastalıkların kronik ve uzun takip gerektirdiğini vurgulayan Dr. Yön, “Aynı zamanda tedavi için aldığımız ilaçların yiyecek ve diğer ilaçlarla etkileşimi de dikkate alınmalıdır. Hastaların sıvı tüketimi artırılmalı, beslenmesi düzenlenmeli, alkol ve kafein tüketimi kısıtlanmalı, sıcak havada ağır iş, yoğun aktivitelerden mümkün olduğunca kaçınılmalı, enfeksiyon riski nedeni ile aşırı kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

FETÖ'nün TSK yapılanmasına operasyon: 238 gözaltı kararıFETÖ'nün TSK yapılanmasına operasyon: 238 gözaltı kararıYoğun kar rüzgâr buzlanma ve don uyarısıYoğun kar rüzgâr buzlanma ve don uyarısıİstanbul'da DAİŞ operasyonu: 16 gözaltıİstanbul'da DAİŞ operasyonu: 16 gözaltıDenizli'de 4,2 büyüklüğünde depremDenizli'de 4,2 büyüklüğünde depremTürkiye'ye resmi temsilci atamayan sosyal medya platformlarına reklam yasağı başladıTürkiye'ye resmi temsilci atamayan sosyal medya platformlarına reklam yasağı başladı
SIRADAKİ HABER