HaberlerGündemArınç: Made in Turkey imzalı yeni ürünler piyasa sürülmeli

Arınç: Made in Turkey imzalı yeni ürünler piyasa sürülmeli

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, “Made in Turkey imzalı yeni ürünler piyasaya sürülürse bunun Bursa’ya yakışacağını düşünüyorum. El birliğiyle hareket edilirse, bu hedeflere bizler rahat ulaşırız” dedi.

Arınç: Made in Turkey imzalı yeni ürünler piyasa sürülmeli
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, “Made in Turkey imzalı yeni ürünler piyasaya sürülürse bunun Bursa’ya yakışacağını düşünüyorum. El birliğiyle hareket edilirse, bu hedeflere bizler rahat ulaşırız” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, 19. BUSİAD Doğan Ersöz Yılın İşadamı Ödül törenine katıldı. BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz Yöney’in açıklamasının ardından söz alan Bülent Arınç, “Bugün Türkiye’nin geldiği nokta ekonomide büyüme noktasıdır. Makro ekonomi göstergesinde olumlu rakamlar ortada. Son aylarda milyar dolar ve avrolara varan yatırımların Türkiye’de olması fevkalede önemlidir. Büyüme hızında düşme ve yavaşlama var. Yüzde 2,2’lik gösterge ortaya koyuyor.” diye konuştu.

Yerli otomobil çalışmalarına da değinen Arınç şunları kaydetti: “Bursa için biçilen rol yerli otomobil yapımı ise bu konuda çekingen davrandığımızın haklı gerekçelerini ortaya koymalıyız. Herkes Bursa’dan bunu bekliyor. Bütün bakanlar bu konuda Bursa derken, bu konuda adım atamadık. Arkadaşlarımızın bu konudaki çalışmalarını biliyoruz. Bu yüksek kar marjları ile ilgili değil. Bursa’ya düşen önemli görevler var. Made in Turkey imzalı yeni ürünler piyasaya sürülürse bunun Bursa’ya yakışacağını düşünüyorum. El birliğiyle hareket edilirse, bu hedeflere bizler rahat ulaşırız.”

Türkiye’nin yakını görme konusunda sıkıntısının olmadığını kaydeden Arınç, “Mesele uzağı görme noktasındaydı. Rahmetli Sabancı’nın sözlerini hatırlıyoruz. Geçenlerde ABD’ye gittik. ABD ile AB arasındaki serbestlik ticaret anlaşması görüşmelerinin içinde olmak ve Türkiye ile serbest ticareti anlaşması konusunda fikir beraberliğine varıldı. Obama ile yaptığımız görüşmelerde ve daha sonra devam eden toplantılarda mevcut kapasitenin daha üst düzeyinde çalışma yapacağımızı gördük. 20 milyar dolarlık ticaret hacmimizi daha ileriye götürebiliriz. Buna Türkiye’nin olduğu kadar ABD’nin de ihtiyacı vardır. Bizim doğrudan ABD ile yaptığımız çalışmaların bir an önce başlayacağını söyleyebilirim. Bu daha iyi sonuçlar verecek” dedi.

Törende BUSİAD Doğan Ersöz İşadamı 2012 ödülünün sahibi Faik Çelik olurken 4 işadamına da çeşitli ödüller verildi.

İLGİLİ HABERLER

Dışişleri Mali'deki saldırıları kınadıDışişleri Mali'deki saldırıları kınadıYoutube'dan Hazreti Muhammed'e hakaret eden kişiye soruşturmaYoutube'dan Hazreti Muhammed'e hakaret eden kişiye soruşturmaKuzey ve batı bölgeler için fırtına uyarısıKuzey ve batı bölgeler için fırtına uyarısıBitlis’te İl Afet Risk Azaltma Planı Bilgilendirme toplantısı düzenlendiBitlis’te İl Afet Risk Azaltma Planı Bilgilendirme toplantısı düzenlendiCumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ'daki çocuk ve gençlik merkezinin açılışına katıldıCumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ'daki çocuk ve gençlik merkezinin açılışına katıldı
SIRADAKİ HABER