HaberlerGündemArıcıların yoğun hazırlık mesaisi başladı

Arıcıların yoğun hazırlık mesaisi başladı

Mardin'in Midyat ilçesinde havaların ısınmasıyla birlikte hazırlık çalışmalarına hız veren arıcılar, kovanların bakım ve onarım çalışmalarını sürdürüyor.

Arıcıların yoğun hazırlık mesaisi başladı

Bu yıl hava sıcaklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, kırsaldaki birçok iş kolunun erken mesaiye başlamasına neden oldu. Bu iş kollarından biri de arıcılık oldu. Çiçeklerin erken açmasıyla birlikte arılar kovanlardan çıkıp polen toplamaya başladı.

Şubat ayının ortalarından itibaren arıların kıştan uyanması ve özellikle bölgede badem ağaçlarının çiçeklerini erken açması nedeniyle arıcıların yeniz sezon hazırlıkları da erken başladı.

Polen toplamaya çıkan ve önümüzdeki günlerde oğul verecek olan arılar için kovan bakımlarını yapan arıcılar, yeni sezondan umutlu olduklarını ifade etti.

Mardin’in Midyat ilçesinde Arıcılık yapan Eyüp Akıncı, İLKHA muhabirine yapılan hazırlıklar ve arıların son durumları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bal üreticileri olarak hazırlıklarını sürdürdüklerini belirten Akıncı, halka en güzel ve en doğal bal ulaştırmak için hazırlıklarını yaptıklarını söyledi.

Bu sezon geçmiş iki yıla oranla çok daha iyi bir rekolte beklediklerini belirten Akıncı, bal tüketicilerinin, iyi tanıdıkları kimselerden bal almaları tavsiyesinde bulundu.

“Kovanlar bakteri ve mikroplara karşı yakılıyor”

Hazırlık safhaları hakkında konuşan Akıncı “Havaların biraz ısınmasıyla beraber sandıklarımızın(kovan) temizliğini yaptık. İçerisinde oluşabilecek bakteri ve mikroplara karşı içlerini yakıyoruz ve dış kesimlerini boyuyoruz. Ayrıca geçen seneden kalan bir kısım peteklerimiz var. Bunların bir kısmı halen ballı olabiliyor. Yeni gelen arılara bunları veriyoruz ki daha çabuk adapte olabilsinler. Daha fazla yumurta yapıp ve kolonilerin sayısını artırmaları amacıyla bu işlemi yapıyoruz. Böylece mevsime başlamış olacağız.” şeklinde ifade etti.

“Arılar polen getirmeye başladı”

Arıların kış mevsiminde beslenmesi için geçen seneden kalan ballı petekleri verdiklerini belirten Akıncı “Badem ağaçlarının açmasıyla beraber ve çevremizde çok ağaç bulunduğu için polen gelmeye başladı. Bitki örtüsü olarak, bir kısım çiçekler açmış durumda. Papatyalar açmaya başladı. Buraya özgü başka çiçekler de var. Onlardan gelen polenlerle arılar beslenmeye ve yavru vermeye başladı. İnşallah 20-25 gün gibi kısa bir süre içerisinde kolonilerimizin sayısı yeteri miktara ulaşmış olacak. İnşallah bal mevsimine ulaşana kadar daha fazla çalışacağız ve arılara olabildiğince bu ballı çıtalardan destek için verip daha da kuvvetlenmesini sağlayacağız.” dedi.

“Arı gerçekten çok muhteşem bir canlı”

Kış mevsiminin nispeten kurak geçmesi nedeniyle arıların çok etkilenmeyeceğini ifade eden Akıncı “Tabi bazen kuraklık olabiliyor. Ama arı çok farklı bir hayvan. Çevreye baktığımız zaman siz yeşillik göremeyebilirsiniz.  Fakat arı öyle muhteşem bir canlı ki; sizin göremediğinizi görebiliyor. Göremediğiniz çiçeklerden ve çok uzaklardan polen getirebiliyor. Bu onun olağan üstü bir canlı olduğunu gösteriyor. Zaten arıcılıkla uğraşanlar bunu bizzat kendi gözleriyle görüyorlar. Hakikatten de harika ve uğraşılması çok zevk veren bir uğraş. Bu, bir işten öte artık bir yaşam tarzı haline geliyor.” diye belirtti.

“Bal sevenler yerinde görebildikleri balı alsınlar”

Arıcılığı severek yapanlardan bal alınması gerektiği tavsiyesinde bulunan Akıncı “Bal sevenlere tavsiyem arıcılığı sevenlerden bal alsınlar. Bu işi sadece para kazanmak için değil sevdiği için yapanlardan ve tanıdıklarından alsınlar. Onlarla dostluklarını geliştirsinler ve mümkünse de balın nasıl yapıldığını gelip yerinde görsünler.” dedi.

“Bu yıl yüksek bir rekolte bekliyoruz”

Son iki yıldır baldan istedikleri verimi alamadıklarını hatırlatan bal üreticisi Akıncı, bu yıl yüksek bir rekolte beklediklerini söyledi.

Akıncı “İnşallah, bu yıl Rabbimizden beklentimiz yüksek bir rekoltenin olması. Çünkü geçen sene ve bir önceki sene istediğimiz verimi alamadık. İnşallah bu sene geçen yılları telafi edecek bir sene olur. Rabbimizden beklentimiz ve duamız budur.” şeklinde konuştu.

Akıncı son olarak, salgın döneminde arıcılara verilen desteklerle ilgili şunları söyledi: “Bu dönemde Tarım Bakanlığının arıcılara yönelik destekleri oldu. Gerek kovan ve gerek alet edevat desteği konusunda Arıcılar Birliğinin ve çeşitli bal birliklerinin destek çalışmaları oldu." (İLKHA)

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER