HaberlerGündemArdahan'da bal üretimi bu yıl bereketli geçti

Ardahan'da bal üretimi bu yıl bereketli geçti

Karadeniz Bölgesi ile Iğdır ve Kars illerinden gelen arıcılar Ardahan’ı terk etmeye başladı. Havaların soğumasıyla birlikte 2200 rakımından 597’li rakıma arılarını indiren bal üreticilerinin kar yağıncaya kadar, Artvin genelinde konuşlanacakları öğrenildi.Geçen yıl göre bu yılın kurak gitmesi arıcıların üretimini artırdı. Ardahan genelinde konuşlanan arıcıların her biri bir ile bir buçuk ton arasında bal elde etti. Çiçek sayısının çokluğu ile tercih edilen Ardahan bölgesinde üretilen bal Anzer b

Ardahan'da bal üretimi bu yıl bereketli geçti
Karadeniz Bölgesi ile Iğdır ve Kars illerinden gelen arıcılar Ardahan’ı terk etmeye başladı. Havaların soğumasıyla birlikte 2200 rakımından 597’li rakıma arılarını indiren bal üreticilerinin kar yağıncaya kadar, Artvin genelinde konuşlanacakları öğrenildi.
Geçen yıl göre bu yılın kurak gitmesi arıcıların üretimini artırdı. Ardahan genelinde konuşlanan arıcıların her biri bir ile bir buçuk ton arasında bal elde etti. Çiçek sayısının çokluğu ile tercih edilen Ardahan bölgesinde üretilen bal Anzer balına denk kimyasal özelliği nedeniyle kilogramı 700 - 900 lira arasında değişen fiyatla satılabiliyor. Ardahan balı piyasada 20 -25 lira arasında alıcı buluyor.

Ardahan Arıcılar Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, " Şehrimize komşu illerden gelen bazı gezginci arıcılar, Ardahan'da ürettikleri balı kendi şehirlerine gittiklerinde bazı pazarlarda ve kooperatif adı altında oluşumlarda 'Kafkas balımızı' daha yüksek fiyatlarla 'Anzer balı' diye satıldığını duyuyoruz. Bu gerçekten de bizim için üzüntü verici. Ardahan üzerinden para kazanan insanların eğer iddialar doğruysa bu tür işlere girmesini hayretler içinde karşılıyorum. Karadeniz'e 'Anzer balı' diye 'Ardahan Kafkas' balı yediriliyor." dedi.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan Tekin
SIRADAKİ HABER