HaberlerGündemArdahan İşgücü Piyasası Talep Araştırması Tamamlandı

Ardahan İşgücü Piyasası Talep Araştırması Tamamlandı

Ardahan genelinde işgücü piyasasının talep boyutunu tespit edebilmek amacıyla yapılan 2013 Yılı I. Dönem İşgücü Piyasası Talep Araştırması sonuçlarına göre, Ardahan’da her 100 işyerinden 45’inde açık iş olduğu ve 2013 yılı içerisinde her 100 işyerinden 67’sinde eleman temininde güçlük çekildiği tespit edildiği bildirildi.

Ardahan İşgücü Piyasası Talep Araştırması Tamamlandı
Ardahan genelinde işgücü piyasasının talep boyutunu tespit edebilmek amacıyla yapılan 2013 Yılı I. Dönem İşgücü Piyasası Talep Araştırması sonuçlarına göre, Ardahan’da her 100 işyerinden 45’inde açık iş olduğu ve 2013 yılı içerisinde her 100 işyerinden 67’sinde eleman temininde güçlük çekildiği tespit edildiği bildirildi.

Ardahan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, Ardahan’da açık iş oranının yüzde 6,1 (90 kişi) olduğu, sektörlere göre en yüksek açık iş oranının yüzde % 15,3 ile İmalat sektöründe tespit edilmiştir. İmalat sektörünü % 10,2 ile Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri sektörü ve % 5,8’lik açık iş oranı ile İnşaat sektörünün izlediği bildirildi.

EN FAZLA AÇIK OLAN MESLEK SÜT TOPLAMA

En fazla açık işin süt toplama mesleğinde olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Ardahan’ da açık işlerin en fazla olduğu mesleklerin başında; Süt toplama işçisi, Kasiyer, Aşçı, Alçı Sıva uygulayıcısı, Diğer İnşaat boyacıları, Gazete dağıtıcısı, Garson(servis elemanı) meslekleri olduğu tespit edilmiştir. Açık işler için yaklaşık olarak yüzde 56 oranında asgari bir eğitim düzeyi talep edilmektedir. Açık işler için yüzde 30 oranında Genel lise, yüzde 9 oranında lise altı eğitimliler ve yüzde 8 oranında Lisans eğitimliler talep edilmektedir. İşverenlerce açık işler için iş arayanlardan talep edilen ek beceriler incelendiğinde ise; % 83,1’inin mesleğe ilişkin yeterli bilgiyi, % 38,2’ sinin fiziksel yeterliliği, % 19,1’ inin hesap yapabilmeyi, % 18,9’unun bilgisayar destekli çalışmayı, % 10,1’inin takım halinde çalışmayı, % 8,5’inin İletişim ve ifade yeteneği ve % 1,7’sinin satış ve pazarlama kabiliyetini talep ettiği tespit edilmiştir.

Temininde güçlük çekilen mesleklerin başında Aşçı gelmektedir.

Araştırma kapsamında işyeri ziyaretleri sırasında görüşülen işverenlere hangi mesleklerde ve hangi nedenlerden dolayı eleman temininde güçlük çektikleri sorulmuştur. Eleman temininde en fazla güçlük çekilen bazı meslekler; Aşçı, Kasiyer, Süt toplama işçisi, Diğer inşaat boyacıları, Akaryakıt satış elemanı, Garson(servis elemanı), Taş duvarcı(inşaat), İş makineleri operatörü, Peynir imal işçisi ve muhasebeci şeklindedir.

İşverenlerin % 69’u eleman temininde güçlük çekilme nedeni olarak “meslekte eleman bulunamamasını” % 43,9’u “Beceriye/niteliğe sahip elemanın bulunmaması”, % 18,1’i “tecrübeli eleman bulunamamasını”, % 4,5’i “önerilen ücretin yeterli bulunamamasını” ve % 2,3’ü “çalışma ortam ve koşullarının beğenilmemesini göstermiştir.

Bu araştırma kapsamında “77” işyeri için veriler derlenmiş olup bu verilerin daha kapsamlı ve ayrıntılı sonuçlarının da yer alacağı “Ardahan İşgücü Piyasası Analizi Raporu” Ekim ayı içerisinde yayımlanacaktır.

İLGİLİ HABERLER

​Mardin’de Filistin yararına “Hayır Çarşısı” açıldı​Mardin’de Filistin yararına “Hayır Çarşısı” açıldıDoğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçturDoğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçturGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus YazgilGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus Yazgil​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldı
SIRADAKİ HABER