HaberlerGündemArabuluculukta uzmanlık eğitimlerinin kapsamı genişletildi

Arabuluculukta uzmanlık eğitimlerinin kapsamı genişletildi

​Adalet Bakanlığı, daha önce iş uyuşmazlıklarında uygulanan uzmanlık eğitiminin kapsamını genişletti.

Arabuluculukta uzmanlık eğitimlerinin kapsamı genişletildi

İş, ticari ve tüketici uyuşmazlıklarında uygulanan arabuluculukta uzmanlık eğitimlerinin kapsamı genişletildi.

Uzman arabuluculuk, banka ve finans hukuku, sigorta hukuku, sağlık hukuku, inşaat hukuku, fikri ve sınai haklar hukuku, enerji hukuku ve spor hukuku alanlarında da uygulanacak. Arabulucular, uyuşmazlıklar karşısında taraflara daha süratli ve etkin çözümler önerileri sunabilecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, arabuluculuk, iş uyuşmazlıklarında 1 Ocak 2018, ticari uyuşmazlıklarda 1 Ocak 2019 ve tüketici uyuşmazlıklarında ise 28 Temmuz 2020’den itibaren zorunlu olarak uygulandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, "Arabuluculukta uzmanlık eğitimi şartı ise ilk olarak iş uyuşmazlıklarında 2018’de uygulanmaya başlandı. Aradan geçen yaklaşık 3 yıllık sürede bu eğitimlerin arabuluculuğun gelişiminde önemli katkılar sağladığı görüldü. Bugün başlayan uzmanlık eğitimi ile birlikte arabuluculuğun uygulandığı tüm alanlarda uzmanlık eğitimi zorunluluk haline getirilmiş oldu. Arabulucular pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak yapılan derslere katılarak uzmanlık belgesi alabilecek." denildi.  

İLGİLİ HABERLER

Cenevre'de "Kıbrıs" toplantısı yapılacakCenevre'de "Kıbrıs" toplantısı yapılacakAdana'da mahalle bekçilerine silahlı saldırıAdana'da mahalle bekçilerine silahlı saldırıMeteoroloji 8 il için turuncu kod verdiMeteoroloji 8 il için turuncu kod verdiBalıkesir'de ek Coronavirus önlemleri alındıBalıkesir'de ek Coronavirus önlemleri alındıİzmir açıklarında 9 düzensiz göçmen kurtarıldıİzmir açıklarında 9 düzensiz göçmen kurtarıldı
SIRADAKİ HABER