HaberlerGündemAraban Ovası"nda Makineli Pamuk Hasadına Başlandı

Araban Ovası"nda Makineli Pamuk Hasadına Başlandı

Gaziantep’in Araban ilçesindeki Araban Ovası’nda makineli pamuk hasadına başladı.

Araban Ovası"nda Makineli Pamuk Hasadına Başlandı
Gaziantep’in Araban ilçesindeki Araban Ovası’nda makineli pamuk hasadına başladı.

Araban Ovası’nda bu yıl 24 bin dönüm pamuk ekimi gerçekleştiğini belirten Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, “Araban Ovası’nda pamuk üretimi yaparak geçimini sağlayan ailelerin dört gözle beklediği 2013 yılı pamuk hasadı başladı. Uzun yıllar boyunca para etmediği için üreticisini üzen beyaz altın olarak bilinen 40 randıman 1 kilogram pamuk fiyatı olarak Çukobirlik bu yıl 1 lira 80 kuruş taban fiyat belirledi. Çukobirlik’in üreticilerimizden 1 kilogram 40 randıman pamuğu 1 lira 80 kuruş gibi fiyattan alım yapması beyaz altın olarak bilinen pamuk, uzun yıllar sonra üreticisinin yüzünü güldürdü. Geçmiş yıllarda pamuk toplatmak için tarım işçisi bulamayan Arabanlı üreticiler son iki yıldan beri makineli pamuk hasadına yöneldi. Araban Ovası’nda 2013 yılı makineli pamuk hasadında dönüme 450-500 kilogram verim veren pamuk hem çiftimizi hem de bizleri çok memnun etti. Geçen yıl başlanan makineli hasat döneminde bazı üreticilerimiz makineli hasada yönelirken bu yıl üreticimizin yüzde 70 civarı makineli pamuk hasadına döndü” açıklamasını yaptı.

Araban ilçesine bağlı Fakılı Köyü’nde pamuk üreticisi Ali Demir ise şöyle konuştu:

“Atalarımızdan kalan şahsımıza ait arazilerden uzun yıllardan beri pamuk üretimi yapmaktayız. Uzun yıllardan beri her yıl pamuk hasadı döneminde pamuk toplatacak tarım işçisi sıkıntısı yaşadığımız için ürünlerimizin kış mevsimine kadar hasadını yapamıyorduk. Geçen yıl aldığım pamuk toplama makinesi ile şahsım ve akrabalarıma ait pamuk hasadını kendi pamuk toplama makinem ile yapmaya başladım. Makineli pamuk hasadından geçen yıldan beri daha kaliteli ve randımanı daha yüksek pamuk hasadı yapıyorum. Araban Ovası’nda pamuk üreticiliği yapan tüm çiftçi arkadaşlarımız bundan böyle daha temiz ve yüksek randımanlı pamuk hasadı için makineli hasada yöneldi.”

İLGİLİ HABERLER

Mardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandıMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandı​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklamasıEzan Platformu: Arapça ezan yasağıyla İslam sosyal hayattan tecrit edilmek istendiEzan Platformu: Arapça ezan yasağıyla İslam sosyal hayattan tecrit edilmek istendiŞanlıurfa Müftülüğü ve Yeşilay işbirliği ile bağımlılıklarla mücadele edilecekŞanlıurfa Müftülüğü ve Yeşilay işbirliği ile bağımlılıklarla mücadele edilecekSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu, asfalt çalışmalarını yerinde incelediSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu, asfalt çalışmalarını yerinde inceledi
SIRADAKİ HABER