HaberlerGündemAP Milletvekili İsmail Ertuğ, demokratikleşme paketine destek verdi

AP Milletvekili İsmail Ertuğ, demokratikleşme paketine destek verdi

Bugün açıklanan 'demokratikleşme paketi'ne destek veren Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili İsmail Ertuğ, reform paketini eksikleri bulunmasına rağmen doğru yönde atılan doğru adım olarak değerlendirdi.

AP Milletvekili İsmail Ertuğ, demokratikleşme paketine destek verdi
Bugün açıklanan 'demokratikleşme paketi'ne destek veren Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili İsmail Ertuğ, reform paketini eksikleri bulunmasına rağmen doğru yönde atılan doğru adım olarak değerlendirdi.

'Yüzde on barajı son derece antidemokratik bir uygulamadır ve bu barajın düşmesiyle Türkiye'de toplumun çok geniş bir kısmı demokratik olarak temsil edilme hakkı kazanacaktır' diyen Ertuğ, mevcut seçim barajının Avrupa demokrasi standartlarına aykırı olduğunun altını çizdi ve demokrasiye inanan herkesin seçim barajının düşürülmesine destek vermesi çağrısında bulundu.

Paketi demokratikleşme ve kişisel haklar açısından tarihi bir adım olarak nitelendiren Ertuğ, demokratikleşme paketinin sadece kamu alanında başörtüsü yasağına indirgenmesine karşı uyardı. 'Kamuda başörtüsü yasağı Türkiye'nin bireysel haklar konusundaki birçok eksikliğinden biriydi ve çözümünde çoktandır gerekli olan bir adım atıldı' açıklamasında bulunan Ertuğ ayrıca başörtüsün kamuda hala kısıtlı olarak serbest olacağını eleştirdi ve 'madem özgürlükse başörtüsüne tam özgürlük' çağrısında bulundu.

Mor Gabriel Manastırı arazisinin hak sahibi vakfa geri verilmesini, Türkçe haricindeki dillerin eğitim dili olmasının önünün açılmasını, Kürt alfabesindeki harflerin kullanımının serbest bırakılmasını ve Kürt köylerine orijinal isimlerini geri alma haklarının verilmesinin doğru ama çok geç alınmış bir karar olduğunu ifade eden Ertuğ bu geç atılmış adımın Avrupa’dan bakınca “trajikomik” olarak değerlendirildiğini söyledi.

Demokratikleşme paketinde kesin bir zamanlamanın bulunmadığını belirten Ertuğ, Alevi vatandaşlarının statüsü ve basın özgürlüğü ile ilgili reform önerilerinin eksikliğini de eleştirdi. 'Holdingler, medya kuruluşları ve siyasetin birbirleri ile ilişkilerini denetleyen bir kanunun olmadığı ülkede basın özgürlüğünden bahsedilemez diyen Ertuğ, bu alandaki reform ihtiyacına dikkat çekti.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan Tekin
SIRADAKİ HABER