HaberlerGündemAntalya Havalimanı"nda Eylem

Antalya Havalimanı"nda Eylem

Antalya Havalimanı’nda görev yapan Securtas Güvenlik Şirketi mensubu bir grup güvenlik görevlisi, sendikal haklarının engellendiğini, ilkel koşullarda baskılara maruz bırakılarak çalıştırıldıklarını savunarak eylem yaptılar.

Antalya Havalimanı"nda Eylem
Antalya Havalimanı’nda görev yapan Securtas Güvenlik Şirketi mensubu bir grup güvenlik görevlisi, sendikal haklarının engellendiğini, ilkel koşullarda baskılara maruz bırakılarak çalıştırıldıklarını savunarak eylem yaptılar.

ICF Antalya Havalimanı Securıtas Güvenlik Hizmetlerinde, özel güvenlik görevlilerine baskı ve yıldırma politikasını uygulandığını öne süren bir grup güvenlik görevlisi, bu durumu protesto etmek için İç Hatlar Gelen Yolcu Terminali önünde bir araya geldiler. 'Taşeron İşçiler Haklarını Arıyor', 'İşçi Sınıfını Yenemezsiniz', 'Ücretli Köleliğe Son', 'İşçiyiz Güçlüyüz, Esir Değiliz', 'Haklıyız Kazanacağız' yazılı dövizleri taşıyan güvenlik görevlileri adına, Güvenlik Savunma İşçileri Sendikası- Güvenlik- İş 2. Bölge Temsilcisi Gülcan Emen bir basın açıklaması yaptı.

Havalimanında bin 100 güvenlik görevlisinin ilkel ve baskılara maruz kalarak çalıştırıldığını ileri süren Emen, uluslar arası bir firma olan Securutas’ın Avrupa’da her türlü sendikal faaliyetleri desteklerken, burada çeşitli baskılar uyguladığını iddia etti. Sendikaya üye güvenlik görevlilerinin vardiyaları değiştirilerek çalışma şartlarının zorlaştırıldığını öne süren Emen, "Şef arkadaşlarımız sendikaya destek verdikleri için çeşitli baskılara maruz kalarak,işten çıkarılma tehdidi ile karşı karşıya kalmışlardır. Sendikaya üye arkadaşlarımızın işten çıkarılacağı söylentileri yayılarak psikolojik baskı uygulanmaktadır" diye konuştu. Güvenlik -İş Sendikası olarak üyelerinin haklarını sonuna kadar koruyacaklarının altını çizen Emen,"Arkadaşlarımız işten çıkartılırsa konuyu UNI Sen Avrupa Örgütü dahil Tüm İşçi Konfederasyonlarına taşıyacağımızdan emin olun" dedi.

Güvenlik görevlilerinin bazı vardiyalarda fazla çalıştırıldığını iddia eden Emen, "Arkadaşlarımız 16 saat, 12-24 saat gibi insanlık dışı koşullarda ve havalimanı güvenliğini tehlikeye atarak çalıştırılmaktadır. İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamasına rağmen çalışma koşullarında bir değişiklik olmamıştır. Olumsuzluklara itiraz eden arkadaşlarımız istifaya zorlanmış, yoğun mobbing uygulamasına maruz bırakılmış, pek çoğu istifa etmiştir" şeklinde konuştu.Ücretlerinde düşük olduğunu ifade eden Emen, "Amacımız işverene zorluk çıkarmak değil, işbirliği içerisinde yasalara uygun, uygar ülke koşullarda çalışılmasını sağlamaktır. Haksız işten çıkarmalara ve olumsuz çalışma şartları düzeltilene kadar eylemlerimiz devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Sendika avukatı Fırat Kılıç ise sendikal faaliyetlerde bulunmanın anayasal bir hak olduğunu vurgulayarak, güvenlik görevlilerinin haklarının takipçisi olacaklarını kaydetti.

Güvenlik- İş Sendikası Genel Teşkilat Sekreteri Erdal Ervan ise güvenlik görevlilerinin istirahatlarının yenildiğini belirterek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda müfettiş görevlendirilmesini talep etti.

Açıklama sonrası sloganlar atan güvenlikçiler, alkışlı protestonun ardından olaysız dağıldılar.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan Tekin
SIRADAKİ HABER