HaberlerGündemAnkara'da halk asgari ücret artışına tepki gösterdi

Ankara'da halk asgari ücret artışına tepki gösterdi

Asgari ücrete yapılan zammın yeterli olmadığını belirten halk, belirlenen rakamın hayat şartlarına göre çok düşük olduğunu söylediler.

Ankara'da halk asgari ücret artışına tepki gösterdi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 4’üncü toplantısının ardından asgari ücretin net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendiğini açıkladı. Ankaralılar, belirlenen yeni asgari ücret zammına ise tepki gösterdi.

Asgari ücretteki artışın önemli ancak artan zamlar ve hayat pahalılığı karşısında yetersiz olduğunu savunan halk, hayat şartları göz önüne alındığında asgari ücretle geçinmenin zor olduğunu belirterek yapılan zammın yetersiz ve çok düşük olmasından yakındı.

“Asgari ücret yeterli değil”

Bugünkü şartlarda mevcut asgari ücretle geçinmenin çok zorlaştığına dikkat çeken Abdullah Yorulman, “Aslına bakılırsa asgari ücret yeterli değildir. Gerçekçi düşünürsek asgari ücret minimize olarak vasıfsız işçileri temsil eden bir ücret olduğu için meslek sahibi olmadıkları için de yaşam standardına göre kendilerini uydurmak zorunda kalacaklar. O minimize verilen ücrettir. Vasıfsız işçiler için verilendir.” dedi.

“İnsanı ayakta tutma formülü bu mudur?”

Asgari ücret zammına tepki gösteren Onur Öztürk, “Ben çalışmıyorum ve geçinemiyorum. Ne yapalım? Paramız yok. İnsanı ayakta tutma formülü bu mudur?” diye sordu.

“Vatandaş geçimini sağlayamıyor”

Asgari ücretin çok düşük olduğunu belirten Mevlüt Kalfa ise şunları söyledi: “Vatandaş geçimini sağlayamıyor. En az kira 700-800 lira olmuş. O ücret ile vatandaş geçinemez. En az 3 bin lira olması lazımdı. Vatandaş zaten zor geçiniyor. Vatandaş ne yapsın?”

“Belirlenen miktar hiçbir şeye yaramaz”

“2 bin 825 lira yeterli değil” diyen Bülent Demir, “Bu ücretin daha fazlası nasıl olur nasıl yapılır bilmiyorum. Ben şu an işsizim. Günümüz şartlarında bir ailenin geçinmesi için gereken en az 4 bin TL’dir. Örneğin ben 4 kişilik bir ailedeyim, evin kira olduğunu düşünün en azından 4 bin gibi bir rakam işe yarayabilir. Ama belirlenen miktar hiçbir şeye yaramaz.” şeklinde konuştu.

“Bugünkü şartlarda asgari ücret en az 3 bin 500 lira olmalı”

Belirlenen asgari ücretin geçinmek için yeterli olmadığını dile getiren Yılmaz Aykaç, asgari ücretin en az 3 bin 500 lira olması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin şu anki şartlarına göre asgari ücretin yeterli olmadığını söyleyen Fesih Doyar da şunları kaydetti: “Gerçekten çalışanlarımız bu kadar az ücreti hak etmiyor. Bugünkü şartlarda en azından 3 bin 500 lira alan biri ancak ailesini geçindirebiliyor. Bu ailenin 4 çocuğu olduğunu düşünün bir de kirada yaşadığını düşünün nasıl geçinecek? Geçim için bir mucize olması gerekir. Belirlenen asgari ücret insanca yaşanacak bir maaş değildir.”

“Açıklanan asgari ücret hiç de yeterli değildir”

Belirlenen asgari ücretin yetersiz olduğunu söyleyen Sevgi Yağan, “Açıklanan asgari ücret hiç de yeterli değildir. Kirada oturan, çocuk okutan asgari ücret ile nasıl geçinebilir? Asgari ücretin 3 bin 500 liradan aşağı olmaması gerekirdi.” dedi.

“Bu para ile geçinmek zor”

Asgari ücretle ailesinin geçimini sağladığını ifade eden Selim Özmen, “Sürünmeye alışığız sürünmeye devam ederiz herhâlde. Bu ücret yeterli değil. Bu miktar nasıl yeterli olur? Tek başıma çalışan bir insanım, bu para ile geçinmek zor. Asgari ücretin 3 bin 500 lira olması lazım. Yumurtanın kolisi 25 liraya çıkmış. Ekmek bir buçuk lira. Kendi halimize acıyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Asgari ücret 3 bin lira olsaydı normal olurdu”

Belirlenen asgari ücretin yeterli olmadığını dile getiren Mithat Saygın, en az 3 bin 500 lira beklediklerini söyledi.

Yadigar Saygın, “Biz BAĞKUR’luyuz. 100 bin yatırdık. 100 bine karşı bin 500 lira aylık alıyorum. Bin 500 lira bize nasıl yetecek? Asgari ücret 3 bin lira olsaydı normal olurdu.” şeklinde konuştu.

“Milleti düşünen yok”

Asgari ücretin yeterli olmadığını belirten Niyazi Gökduman, “Büyükşehir Belediyesinin en düşük işçi maaşı 3 bin 100 lira olmuş. Asgari ücret düz 3 bin lira olsa bir aile geçinir. Ben asgari ücret ile çalışan bir insanım. 3 bin veya 3 bin 500 lira olursa çok iyi olurdu. Milleti hiç düşünen yok.” dedi.

“Asgari ücret yeterli değil”

Ahmet Özcan ise şunları söyledi: “Belirlenen asgari ücret yeterli değil. Bize verilecek asgari ücreti sayın milletvekillerimize, bakanlarımıza ve iş adamlarımıza verelim. Bir ay nasıl geçinilirmiş önce kendileri bir öğrensinler. Sonrada yetip yetmediğini vatandaşlarımıza izah etsinler.”

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER