HaberlerGündemAltın veya gümüş kiralamak caiz midir?

Altın veya gümüş kiralamak caiz midir?

Fetva Kurulu, altın ve gümüşün salt ziynet için kiralanabileceğini, ticaret ve yatırım amacıyla kiralanmasının ise faizin hileyle kamufle edilmesi olduğunu belirtti.

Altın veya gümüş kiralamak caiz midir?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Altın veya gümüş kiralamak caiz midir?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Altın ve gümüş olsa dahi ziynet eşyalarının belirli bir ücret karşılığında kiralanması caizdir. Bu durumun faizle bir ilişkisi yoktur (Nevevî, El-Mecmu’ VII, 91). Yalnız asıl itibariyle mubah olan bu muamele, düğün esnasında gelin tarafını kandırmak veya İslam’ın uygun görmediği gösteriş ve şatafat için olmamalıdır.

Altın ve gümüş salt ziynet için kiralanmalıdır. Ticaret ve yatırım amacıyla kiralanması faizin hileyle kamufle edilmesidir. Zira kira akdi, malın (altının) menfaatinin satılmasıdır. Ziynet için olmayan -sözde- kira uygulamalarında malın menfaati değil bizzat kendisi satılmaktadır ki bu durumda "sarf" akdinde dikkat edilmesi gereken şartlara (peşin satış) riayet edilmediği takdirde faiz gerçekleşmiş olur."

İLGİLİ HABERLER

Dışişleri Bakanlığından Myanmar'daki şiddet olaylarına kınamaDışişleri Bakanlığından Myanmar'daki şiddet olaylarına kınamaTunceli'de sinema salonları 1 Nisan'a kadar kapalıTunceli'de sinema salonları 1 Nisan'a kadar kapalıMalatya'da 3,8 büyüklüğünde depremMalatya'da 3,8 büyüklüğünde depremİş yeri yanan esnaf yetkililerden yardım bekliyorİş yeri yanan esnaf yetkililerden yardım bekliyor​Adıyaman'da mahalle bahçeleri kurulmaya devam ediyor​Adıyaman'da mahalle bahçeleri kurulmaya devam ediyor
SIRADAKİ HABER