HaberlerGündem​Alışverişlerde taksitlerin 12 aya düşürülmesine mobilya sektörü temsilcilerinden tepki

​Alışverişlerde taksitlerin 12 aya düşürülmesine mobilya sektörü temsilcilerinden tepki

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun Haziran ayında alışverişlerde taksit sayısını 12 aydan 18’e çıkartmasının ardından geçtiğimiz gün tekrar 12 aya düşüldüğü haberi mobilyacılar tarafından tepkiyle karşılandı.

​Alışverişlerde taksitlerin 12 aya düşürülmesine mobilya sektörü temsilcilerinden tepki

BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre; fiyatı 3 bin 500 liraya kadar olan televizyon alımları hariç elektronik eşya alımlarında taksitlendirme süresinin 6 aydan 4 aya, mobilya ve elektrikli eşya alımlarında taksitlendirme oranının ise 18 aydan 12 aya düşürüldüğü belirtilmişti. Yurt içinde 60 milyar TL’lik bir satış hedefleyen mobilyacılar, alınan kararın geri alınmasını istedi

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı, Mobilya alışverişlerinde taksitlendirmenin 24 aya kadar çıkarılmasını beklerken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun aldığı karar ile şoka uğradıklarını ifade etti.

Balcı, "Mobilya sektör temsilcileri olarak mobilya alışverişlerinde taksitlendirmenin olmasını beklerken 12 aya düşüldüğü haberiyle şok olduk. BDDK bu kararı sektörlerin dinamiklerine göre almalıydı, tüm sektörlerin dernek başkanlarıyla görüşülmeli ve istişare edilerek ortak bir karar alınmalıydı. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde insanlar hem hijyenik koşullar nedeniyle hem de evde daha çok vakit geçirdikleri için koltuk, mobilya ve yatak gibi eski eşyaları değiştirmek istiyorlar. Taksit sayısının düşmesi vatandaşın ve bizim elimizi kolumuzu bağlıyor." dedi.

"Bu dönemde taksit sayılarının azaltılmasını doğru bulmuyoruz"

Yeni yıla sayılı günler kala, sektör adına daha olumlu adımların atılmasını ve destek paketleri beklediklerini belirten Balcı; Üretici, satıcı ve tüketicinin alım gücünü de düşünerek söz konusu kararla ilgili geri adım atılmasını beklediklerini söyledi.

Balcı, "Sonbahar dönemiyle birlikte Covid-19 salgınının yeniden pik yaptığı bu günlerde, devletimizin aldığı tedbirlere önemle riayet ediyoruz. Mobilya alışverişinin en çok yapıldığı mağazalarımız cumartesi ve pazar günleri kapalı durumda. Esnafımız satış yapamıyor. Bunun üzerine bir de taksit sayılarının azaltılmasını bu dönemde çok doğru bulmuyoruz.” dedi.

"2021 yılına umutla girmek istiyoruz"

Yaşanan olumsuzluklara rağmen 2021 yılına umutla girmek istediklerini belirten Balcı, tüketicileri mağdur etmemek adına çalışmalara devam ettiklerini ve bu konuda taksitlendirme sayısını düşüren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun almış olduğu kararın piyasayı olumsuz etkileyeceğini savundu.

Balcı, "2020 yılına girdiğimizde yurt içinde 60 milyar TL’lik bir satış hedefi olan sektörümüz, seneye KDV indirimi müjdesiyle girmişti. Ancak pandemi nedeniyle iç pazarda KDV indirimin etkilerini çok fazla göremedik. Biz 2021 yılına umutla girmek istiyoruz. Sektörümüzün son dönemde yaşadığı yurt dışından hammaddeye erişim konusundaki sıkıntılarımıza rağmen üretimimizi aksatmadan sürdürmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Mobilya sektörünün alınan kararla zorlanacağını ifade eden Balcı, "Yine mobilya teslimatlarında yaşadığımız temin sürelerinin uzamasına rağmen tüketicilerimizi mağdur etmemek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bunun üzerine bir de vatandaşa 18 ay yerine 12 ay taksit yaparsak, vatandaşımız kabuğuna çekilir ve alışveriş yapma tercihini erteler. Bu doğrultuda giderleri çok fazla olan mobilya perakendeciliğimiz iç piyasada dar bir boğaza girebilir.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER